Gül: Ülkeyi olağan üstü hale sokmayın

Gül: Ülkeyi olağan üstü hale sokmayın.12590
  • Giriş : 29.06.2009 / 22:00:00
  • Güncelleme : 29.06.2009 / 21:43:25

Çin'de temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin olağanüstü hal ortamına sokulmaması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 'İrtica İle Mücadele Belgesi'ne ilişkin yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, "Bu konuda askeri mahkemeler kararını vermiştir. Madem ki hukuk süreci diyoruz. Hukuka saygılı olmalıyız diyoruz. O taraf yani askeri mahkemeler kararını verdiler. Şimdi sivil mahkemelerle ilgili kısımda onlar da konuyla ilgili kararını verecek" dedi. Gül, askeri sivil yargı yolunun açılması ile ilgili olarak ise, kanunun Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki hukuk büroları tarafından incelendiği, yasaya aykırılık görülmesi durumunda görüşülmesi için tekrar TBMM'ye gönderilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 7 günlük Çin ziyaretinin ardından bugün yurda döndü. Gül ve beraberindeki heyeti taşıyan Türk Hava Yolları'na ait uçak, saat 18.20'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Gül'ü havalimanında TBMM Başkanvekili Cenap Gülpınar, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer yetkililer karşıladı. Çin gezisine ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Gül, ziyaretinden memnun kaldığını ifade etti. Çin ziyaretine bakanlar, milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, üst
düzey bürokratlar, işadamlarının da katıldığı kalabalık bir heyetle gerçekleştirdiğini hatırlatan Gül, şahsına ve heyete gösterilen konukseverlikten dolayı Çin Devlet Başkanı, Çin Başbakanı ve Çinli diğer yetkililere teşekkür etti.

Ziyaretinde Türkiye ve Çin arasında ilişkilerin daha da geliştirilmesi, yatırımların çoğaltılması, turizm ve finans sektöründe işbirliği konularının ele alındığını kaydeden Gül, Acartekin ziyaretinde Türk işadamları ile Çin işadamlarının katıldığı Türk İş Forumu toplantısına katıldığını anlattı. Çin'in büyük bir ülke olduğunu ve dünyanın 3. ekonomisine sahip büyük bir ülke olduğunu vurgulayan Gül, kısa zamanda da dünyanın en büyük ekonomi ülkesi olacağını kaydetti.

Gül, "Böyle bir ülke ile ilişkilerin yeteri kadar gelişmediği kanaatindeydim. Her alanda ilişkilerin daha ileri düzeye getirilmesi için Çin Devlet Başkanı ve Çin Başbakanı ile mutabakata vardık. Bu kapsamda 15 Eylül'de Pekin'de KEK toplantısı yapılacak. Bütün konuşulanlar burada ele alınacak. Daha sonra Çin Başbakanı Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirecek ve birçok anlaşma imzalanacak" diye konuştu.

Çin'in Şiyan kentine yaptığı ziyarete de değinen Gül, Şiyan'ın yüksek teknoloji konusunda Çin'in önemli bir kenti olduğunu, burada Türk ve Çinli işadamları arasında ortaklık anlaşmaları imzalandığını belirtti. Gül, Türkiye'de faaliyete geçecek olan 3. nesil 3G projesine ilişkin Şiyan'daki şirketleri gezdiklerini ve bu şirketlerin Türkiye'ye yapacakları yatırımları ele aldıklarını ifade etti. Çin ziyaretinde Uygur Türkleri'nin yaşadığı Urunti şehrine gittiklerini de anlatan Gül, buraya giden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Çin ziyaretinde 3.5 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını, Türk bankalarının Çinli şirketlerle kredi sözleşmesi imzaladığını belirten Gül, ziyarette yatırımlar konusunda Türkiye'nin potansiyelini de tanıtma imkanı bulduklarını ifade etti.

Gül, birçok Çinli şirketin Türkiye'de yatırım yapacağına inandığını kaydederek, "İnanıyorum ki, Türkiye ve Çin arasında yeni bir sayfa açıldı. Hem siyasi, hem ekonomik ilişkiler çok güçlü devam edecektir" dedi.

Gül daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çinli bir gazetecinin geziye ilişkin sorusu üzerine ziyaretin fevkalede iyi geçtiğini söyleyen Gül, Türkiye ve Çin arasında ekonomik, ticaret alanlarında gelişmeler olacağına inandığnı kaydetti. Gül, ziyaretinin Çin basınında geniş yer aldığını belirterek, "Bizim atalarımız bin 500 yıl önce orada yaşıyordu. O zaman komşuyduk. Şimdi uzaktayız ama dostuz, işbirliğimiz var" dedi.

Gündeme ilişkin soruları da yanıtlayan Gül, bir gazetecinin askerlere sivil
yargı yolunun açılmasını sağlayan yasa değişikliğine ilişkin tartışmaları hatırlatarak, görüşünün sorulması üzerine, "Ben kararımı herhangi bir siyasi görüşe göre verecek değilim ki. Parlamentoda çıkan kanunları bizim hukuk büroları en detaylı bir şekilde inceler. Eğer anayasaya herhangi bir aykırılık görürsek, o zaman bir kez daha görüşülsün diye geri göndeririz. Şu anda onu uzmanlarımız değerlendiriyorlar" cevabını verdi.

Gül, bir diğer gazetecinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un irtica ile mücadele belgesine ilişkin yaptığı açıklamaları hatırlatması üzerine şunları söyledi:

"Gayet açık bu konular. Bu konuyla ilgili askeri mahkemeler kararlarını vermiştir. Madem ki hukuk süreci diyoruz. Hukuka saygılı olmalıyız diyoruz. O taraf yani askeri mahkemeler kararını verdiler. Şimdi sivil mahkemelerle ilgili kısımda onlar da konuyla ilgili kararını verecek. Her gün aynı konuyu tekrar ede ede, doğrusu bütün gündemi sadece bununla tutmak da doğru olmadığı kanaatindeyim. Madem ki hukuk süreci diyoruz madem ki yargı süreci diyoruz madem ki mahkemeler diyoruz. Mahkemeler kararlarını verecektir. Biri verdi diğeri de verecektir."
Bir gazetecinin askerlere sivil yargı yolunun açılması ile ilgili görüşünüz nedir? sorusuna Gül, "Bana o konuda genel düşüncemi sorarsanız böyle bir usül yok. Bu konular parlamentoda, mecliste tartışılır. Demokratik bir ülkede kanunlar nasıl yapılıyorsa, nasıl çalışılıyorsa o şekilde çalışılır. Herkesin farklı farklı fikirleri olabilir. Şimdi geleceğe bakmamız lazım. Gelecekte yapacağımız daha çok işler Türkiye'yi daha da ileri götürmek lazım. Halkımızı daha da çok mutlu etmek lazım. Bunun için bütün
enerjimizi çok daha fazla Türkiye'nin geleceğine yöneltmemiz gerektiğini kanaatindeyim" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*