Gül ve Ahmedinejad'tan basın açıklaması

Gül ve Ahmedinejad'tan basın açıklaması.11949
  • Giriş : 14.08.2008 / 20:02:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ortak basın açıklaması yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül sözlerine 'Dost ve kardeş ülke' olarak başladı...

Gül, 'Konuğumuz sayın Ahmedinejad ile yaptığımız görüşmelerde her iki ülkenin içişlerine karışmamak üzere işbirliği ve ekonomik konularda sağlanan genel ilerlemeden memnuniyetlerimizi kaydettik. Ticaretimizde Türkiye aleyhine olan dengesizliğin zararlarına da değindik' dedi.

Gül'ün açıklamaları şöyle:

Elektrik doğlagaz ve petrol konusunda da karşılıklık olarak işbirliği de görüşmelerimize konu oldu. Özellkile kış aylarında doğalgaz sıkıntısı konusunda devreye teknik ekiplerin girmesi konusunda mutabık kaldık.

Görüşmelerimizde uyuşturucu kaçakçılığı da olmak üzere bu gibi konularda da görüşmelerde anlaşmaya vardık. İki ülke arasında da gelecek yıl Kültür yılı olarak kutlanması konusunda da anlaşmaya vardık ve iki ülke arasında yetkilileri görevlendirmeye karar verdik.

Değerli basın mensupları, Sayın Cumhurbaşkanı ile gereçkeleşen görüşmelerde iki ülke arasındaki görüşmeler dışında bölgesel güvenlik ve İran'ın nükleer faaliyetlerini de ele aldık. Türkiye, 6 ülkenin sunduğu, İran'ın nükleer faaliyetlerinde barışçıl yollardan çözülmesinden yana olduğumuz kaydettik.

Malumunuz olduğu üzere diplomatik süreci teşvik için İran'la Türkiye arasında Ankara'daki görüşmelere ev sahipliği yapmıştık. Bugün de aynı konularda Türkiye üzerine düşen herşeyi yapmaya hazırdır.

Dost ve kardeş İran'ın sayın Cumhurbaşkanı ile bölgesel güvenlik konularını da değerlendirdik. Bu kapsamda ele alınan konulardan biri de Gürcistan'da yaşanan savaş olmuştur. Kafkaslardaki barış ortamı Türkiye'nin dış politikasının da temellerinden biridir.

Bu bağlamda Osetya'da başlayan savaşın sonuçlarından duyduğumuz üzüntülerimizi paylaştık. İki ülke arasında barışın sağlanmasını amaçlamaktayız. Türkiye ile İran bu konuda fikir birliğidir. Ayrıca Afganistan'daki sorunları da işbirliği içinde çözümü için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu vesileyle değerli misafirim ve beraberindekilere hoşgeldin diyor, görüşmelerimizin iki ülke arasında ilişkilerimizi daha da güçlendirmesini temenni ediyoruz.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*