Gül ve Erdoğan Kürtçe konuşacak

Gül ve Erdoğan Kürtçe konuşacak.10094
  • Giriş : 28.12.2008 / 10:34:00

'Kürtçe televizyon'dan Türkiye'de bir ilk. Tarihte ilk kez Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın konuşması 29 Aralık Pazartesi günü TRT-6'dan Kürtçe seslendirme ile yayımlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzun yıllardır tartışılan "Kürtçe televizyon" nihayet hayata geçti. TRT'nin Kürtçe yayına başlaması ile birlikte Türkiye'de birçok ilke imza atıldı. 1 Ocak 2009'dan itibaren 24 saat yayın yapacak olan TRT-6'da şu anda test yayın devam ediyor. Test yayınında, Kürtçe türkü ve şarkılar ile röportajlar ön plana çıkıyor. Bakanlar, milletvekilleri, akademisyenler ve sanatçılarla yapılan röportajlarda, "TRT'nin Kürtçe yayına başlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu yöneltiliyor. Röportajlarda, Kürtçe bilmeyen kişilerin konuşmasının üzerine Kürtçe ses okunuyor.

Alt yazı olmayacak

Kürtçe yayında en ilginç gün ise pazartesi yaşanacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'dan randevu alan TRT-6 çalışanları, Pazar günü Gül ve Erdoğan ile röportaj yapacak. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Kürtçe TV hakkındaki düşünceleri, 29 Aralık Pazartesi günü Kürtçe seslendirilerek yayınlanacak.

Kurumun alt yapısı henüz hazır olmadığı için konuşmalara alt yazı yazılmayacak. Bu yayınla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın konuşması Kürtçe olarak hem de devlet televizyonunda yayımlanmış olacak.

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*