Gül ve Erdoğan'dan olimpiyat mesajı

Gül ve Erdoğan'dan olimpiyat mesajı.6943
  • Giriş : 08.08.2008 / 10:28:00

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, Pekin'de bu akşam yapılacak açılış töreniyle başlayacak olan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporculara başarı diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GÜL: "İNANIYORUM Kİ BİR GÜN OLİMPİYATLAR DA TÜRKİYE'DE ORGANİZE EDİLECEKTİR''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin'in başkenti Pekin'de bu akşam yapılacak açılış töreniyle başlayacak olan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'yla ilgili olarak, ''Yaz Olimpiyatları'na ve akabinde düzenlenecek Paralimpik Olimpiyatları'na gitmeye hak kazanan bütün sporcularımızla gurur duyuyor, ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Türkiye Olimpiyat Kafilesi Rehberi'nde yer alan yazısında, Türkiye'nin son yıllarda birçok uluslararası spor faaliyetine ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, ''İnanıyorum ki bir gün olimpiyatlar da Türkiye'de organize edilecektir' diye görüş belirtti.

Sporun evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir araç olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, sporun aynı zamanda dünya barışına katkı sağlayan bir etkinlik olup, sağlığa, birlik ve beraberliğe, kardeşliğe, arkadaşlığa ve dostluğa dayanan bir insan topluluğu ekolü olduğunu vurguladı.

Gül, rehberde yer alan yazısında daha sonra şunları kaydetti:

''Olimpiyat Oyunları'nın birbirine geçen beş halkası, beş kıtanın birbiri ile kenetlenmesini ifade ederken, sporcuların da sportmence kazanma uğrunda birleştiği muhteşem bir tablodur.

Dünyanın en önemli spor olayı olarak kabul edilen Olimpiyat Oyunları, tüm dünyanın gözünü spor olgusuna çevirmesi, barış ve kardeşlik duygularını aşılaması, ülke tanıtımına ve gelirlerine yaptığı katkılarla ülkeler için düzenlenmesi oldukça cazip bir organizasyon olarak varlığını sürdürmektedir.
Futbol, Basketbol, voleybol, bisiklet, kayak gibi bütün spor dalları aslında yapıldıkları ülkeyi tanıtıyorlar. Bu bakımdan Türkiye olarak önümüzdeki yıllarda son 5 yılda olduğu gibi birçok önemli spor faaliyetine ev sahipliği yapacağız.

Erzurumda yapılacak Üniversitelerarası Kış Olimpiyatı'na, Trabzon'da gerçekleştireceğimiz Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali ve diğer branşlarda uluslararası büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. İnanıyorum ki bir gün olimpiyatlar da Türkiye'de organize edilecektir.

Yaz Olimpiyatları'na ve akabinde düzenlenecek Paralimpik Olimpiyatları'na gitmeye hak kazanan bütün sporcularımızla gurur duyuyor, ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''ÜLKEMİZİN SPORDAKİ NİHAİ HEDEFİ, İstanbul'DA OLİMPİYAT OYUNLARI'NI GERÇEKLEŞTİRMEKTİR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'yla ilgili olarak, ''Temennim, olimpiyatlarda mücadele edecek her bir sporcumuzun 70 milyonun desteğini aldığını bilerek ve Türkiye'ye yakışır bir şekilde müsabakalarını tamamlamalarıdır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Türkiye Olimpiyat Kafilesi Rehberi'nde yer alan yazısında, ''Ülkemizin spordaki nihai hedefi, birçok tarih kitabında da dünyanın başkenti olarak görülen İstanbul'da Olimpiyat Oyunları'nı gerçekleştirmektir'' diye görüş belirtti.

Türkiye'nin her alanda olduğu gibi spor alanında da büyük ilerlemeler kaydettiğini, yaptığı büyük organizasyonlarla ve yetiştirdiği başarılı sporcularla bu ilerlemenin geçici olmadığını kanıtladığını vurgulayan Erdoğan, ''Ülkemizin spordaki nihai hedefi, birçok tarih kitabında da dünyanın başkenti olarak görülen İstanbul'da Olimpiyat Oyunları'nı gerçekleştirmektir. Spor alınında yaptığımız dev adımların bu emeli gerçekleştirmede sağlam bir temel olacağı kanaatindeyiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yazısında daha sonra şunları kaydetti:

''Pekin Olimpiyatları'na Atina'dan daha çok branşta ve daha fazla sporcuyla katılmak birçok otorite tarafından yüzyılın en zorlu oyunları olarak gösterilen Pekin Olimpiyatları'ndan daha fazla madalyayla dönme hususunda bizleri umutlandırmıştır.

Temennim, olimpiyatlarda mücadele edecek her bir sporcumuzun 70 milyonun desteğini aldığını bilerek ve Türkiye'ye yakışır bir şekilde müsabakalarını tamamlamalarıdır.

Türk Olimpiyat Takımımızın her bir sporcusunun, antrenörünün ve yöneticisinin bu bilinçle hareket ederek ülkemize başları dik döneceklerine inancım tamdır.

Binlerce sporcu arasından sıyrılıp, olimpiyatlara gitmeye hak kazanan sporcularımızın verdikleri mücadeleyi takdirle karşılıyor, her birinin alnından öpüyor ve onlara inandığımı ve onlarla gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*