Gül ve Medvedev telefonda görüştü

Gül ve Medvedev telefonda görüştü.10784
  • Giriş : 04.07.2009 / 09:02:00

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı telefon görüşmesinde, ikili ve uluslararası konularda işbirliğinin ele alındığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kremlin'in internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Türk tarafının inisiyatifiyle yapılan telefon görüşmesinde, iki liderin uluslararası konularda işbirliğinin yanı sıra ticari ve ekonomik işbirliğindeki mevcut eğilimi değerlendirdiği kaydedildi.

Açıklamada, iki tarafın da "Türk-Rus stratejik ortaklığındaki istikrardan, her seviyede sürdürülen yapıcı ve güvene dayalı diyalogdan" duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtilerek, "Tüm bu faktörler bölgesel sorunların çözümüne önemli ölçüde katkı sunduğu gibi tüm uluslararası iklim üzerinde de olumlu bir etkiye neden oluyor" denildi.

Tarafların, ikili ticari ve ekonomik işbirliğinin küresel kriz yüzünden ortaya çıkan zor şartlara rağmen dinamik şekilde gelişmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdiği vurgulanan açıklamada, "Başkanlar spesifik konuları değerlendirdiklerinde özellikle enerji petrol alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine özel önem verdiler" ifadesi kullanıldı.

Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) eşbaşkanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, KEK'in Rus eşbaşkanı İgor Seçin ile önceki gün ve dün yaptıkları görüşmede iki ülke ilişkilerini detaylı bir şekilde ele almışlardı. Rus tarafı Türkiye'nin Güney Akım'a dahil olması teklifinde bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek iki ülke siyasi ve ekonomik işbirliğinin yanı sıra Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti konusunu ele almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*