Gül ve Mübarek'in Gazze hassasiyeti

Gül ve Mübarek'in Gazze hassasiyeti.17054
  • Giriş : 11.02.2009 / 20:29:00

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le Çırağan Sarayı'nda bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası kameraların karşısına birlikte geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül ile Mübarek, Çırağan Sarayı Kaftan Salonu'ndaki baş başa görüşme öncesinde iki ülkenin bayrakları önünde basına poz verdi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in saat 17.30'da başlayan görüşmesinden basının görüntü almasına izin verilmedi.

SON GELİŞME

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görüşmesi sona erdi.

Gül ile Mübarek'in Çırağan Sarayı Kaftan Salonu'ndaki görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

Bu görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçilecek.

Görüşme sonrası Hüsnü Mübarek ve Cumhurbaşkanı Gül ortak basın toplantısı düzenledi . Mübarek görüşmede şunları söyledi :

Gazze sorunu ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Biz Mısır'da Arap meselesine yönelik tavrından dolayı teşekkür ediyorum. Mısır olarak Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinden mutluyuz. Gazze'ye yönelik saldırı çerçevesinde ortak çaba ortaya konmuştur. Ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye Musur ortak hareket etmiştir. Ben bu katkılarımız ve hareketlerimizle ilgili olarak Türkiye'nin yaklaşımlarını büyük bir şükran ve takdirle karşılıyorum.

Ateşkes öncesinde Abdullah Gül'ün zirveye katılması ve Başbakan Erdoğan'ın gerçekleştirdiği ziyareti de takdirle karşılıyorum. Mısır olarak Gazze'deki yıkıma yönelik ortak bir toplantı düzenlenecek. Bu toplantıda Gazze'ye nasıl bir yardım yapılabileceği konusu ele alınacak. Bunun yanı sıra Gazze'de kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için gerekli adımların atılması konusunda çaba gösterilmesi gerekiyor.

Türkiye Ordatoğu'da ılımlı bir süreç izlemekte ve barışın sağlanması iiçin çaba sarfetmektedir. Yeni Ortadoğu bölgesi güvenlik istikrar ve barışla kalnıma ve ilerlemeyi sağlayan bir bölge olmak istiyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*