Gül ve Obama zirvede buluştu

Gül ve Obama zirvede buluştu.10893
  • Giriş : 03.04.2009 / 22:35:00

NATO zirvenin ilk gününde ABD Başkanı Obama ve Cumhurbaşkanı Gül biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını biraraya getiren Strasbourg-Kehl zirvesi, ittifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde çalışma yemekleriyle resmen başladı.

Zirvede Türkiye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de yer aldığı heyetle temsil ediliyor.

İttifak üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, dışişleri bakanları ve savunma bakanları, ayrı çalışma yemeklerinde biraraya geldiler.

Baden-Baden ve Strasbourg'da, yarın yapılacak türlü tören ve etkinliklerin ardından NATO Konseyi, devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanacak.

İttifakın gelecek 10 yıllarda yeni güvenlik unsur ve tehditlerini nasıl göğüsleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunacak olan NATO Konseyi'nde devlet ve hükümet başkanları, “Atlantik İttifakı Deklarasyonu” belgesinin yanısıra bir ortak bildiri ve bir “Afganistan Deklarasyonu” yayımlayacak.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk kez katıldığı zirve sırasında Afganistan dosyası, Fransa'nın askeri kanada dönüşü, yeni NATO Genel Sekreteri'nin belirlenmesine ilişkin temaslar, terörizmle mücadele, Rusya ile ilişkiler, NATO-AB ilişkileri gibi konular, resmi veya gayrıresmi gündemde yer buluyor.

İttifaka yeni üye olan Arnavutluk ve Hırvatistan'ın ilk kez katıldıkları NATO zirvesi, yayımlanacak ortak bildiriyle son bulacak.

GÜL OBAMA İLE BULUŞTU

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Almanya'nın Baden Baden kentinde ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama ile biraraya geldi.

Barack Obama ile Abdullah Gül arasındaki samimi sohbet gözlerden kaçmazken, First Lady Michelle Obama ve Hayrunnisa Gül bir süre sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*