Gül yıldızları ağırlayacak

Gül yıldızları ağırlayacak .8040
  • Giriş : 17.09.2007 / 19:46:00
  • Güncelleme : 17.09.2007 / 18:19:30

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şimdi de sanatçıları ağırlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül devlet erkanı, iş dünyası ve medya yöneticilerine verdiği resepsiyonun ardından şimdi de sanatçıları ağırlayacak.

Ramazan bayramı sonrasında yapılacak resepsiyona birbirinden ünlü isimler katılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devlet protokolü, sivil toplum örgütleri, iş çevreleri ve medya yöneticilerini ağırladığı iki resepsiyonun ardından, sanatçıları davet edeceği üçüncü resepsiyonun ayrıntıları netleşmeye başladı. İstanbul’da Huber Köşkü’nde 16 Ekim tarihinde düzenlenecek resepsiyona Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, farklı müzik dallarının “üstat” isimleri; İdil Biret, Emel Sayın, Sezer Aksu ve Orhan Gencebay, sinema oyuncuları Şener Şen ve Hülya Avşar, son dönemin öne çıkan yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz, gibi ünüler katılacak. Devlet erkanı, iş dünyası ve medya yöneticilerine verilen ilk iki resepsiyonun ardından gerçekleştirilecek Gül’ün ev sahipliğini yapacağı üçüncü resepsiyon Ramazan Bayramı sonrasında olacak.

Kimler davetli?

Resepsiyona çağrılan sanatçıların çok farklı toplum kesimlerine hitap etmeleri dikkat çekiyor. Resepsiyona davet edileceği öğrenilen diğer isimler şöyle: Prof. Dr. İskender Pala, Sezai Karakoç, Adalet Ağaoğlu, Ahmet Altan, Arif Sağ, Beşir Ayvazoğlu, Burhan Öçal, Cem Yılmaz, Elif Şafak, Orhan Pamuk, Fazıl Hüsnü Dağlarca, İdil Biret, Orhan Gencebay, Selim İleri, Yaşar Kemal, Mazhar Alanson, Şener Şen, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Özhan, İlhan Erşahin, Gülten Akın, Hilmi Yavuz, Rasim Özdenören, Ahmet Uluçay, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Nejat Uygur, Haldun Dormen, Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Şener Şen, Musa Eroğlu, Zekai Tunca, Ara Güler, Halit Refiğ, Gülsin Onay, Suna Kan, Rengim Gökmen, Alaattin Yavaşça, Belkıs Akkale, Hülya Avşar, Sibel Can, Gülriz Sururi, Kenan Işık, Haluk Bilginer, Yavuz Turgul, Hüseyin Kutlu, Hasan Çelebi, Esin Çelebi Bayru, Uğur Derman, Rafi Portakal, Ömer Uluç, Emel Sayın, Emre Aracı, Göksel Baktagir, İlhan Berk, Ömer Faruk Tekbilek, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar, Filiz Akın, Necdet Yaşar, Sertab Erener, Tarkan, Muazzez Ersoy, Çağan Irmak.

AKPM’deki ilk Türk Cumhurbaşkanı

Abdullah Gül, Türkiye’nin 1950 yılında üye olduğu Avrupa Konseyi’nin Parlamenterler Meclisi’ne katılarak konuşma yapacak ilk Cumhurbaşkanı olacak. ABhaber’e göre 57 yıl önce Avrupa Konseyi’ne üye olan Türkiye’den bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanı 46 üye ülkeye sahip olan Avrupa Konseyi’ni ziyaret etmedi. 1992-2001 yılları arasında Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi parlamenter olarak temsil eden Gül, 3 Ekim’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki konuşmasından sonra, geleneksel olarak yabancı parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak. Gül’e en çok Ermeni, Rum ve Yunanlı milletvekillerinin soru yöneltmeleri bekleniyor.

Hatıra pul

Avrupa Konseyi’nin eski bir üyesi olan Gül’ün AKPM ziyareti nedeniyle, Avrupa Konseyi geleneksel olarak bir hatıra pulu ve zarfı çıkartarak koleksiyonerler için satışa sunacak. AKPM, son seçimleri izlemek üzere Türkiye’ye gelen 36 milletvekilinin hazırladığı seçim raporunu Cumhurbaşkanı Gül’ün Avrupa Konseyi ziyareti sırasında görüşerek oylayacak. Türkiye seçim Raporu’nda, seçimlere yoğun katılımın demokratik sürece olan güvenin bir göstergesi olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious