Gülay hanım yeniden kaçak sayıldı

Gülay hanım yeniden kaçak sayıldı.7197
  • Giriş : 10.09.2007 / 20:27:00

Eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay'ın (Aslıtürk) da aralarında bulunduğu 4 kişinin, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında Gülay Çokay için kaçak kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay'ın (Aslıtürk) da aralarında bulunduğu 4 kişinin, dönemin Belediye Meclisi üyesi Cüneyt Akgün'ün eşinin hastane masraflarının usulsüz şekilde karşılandığı iddiasıyla yargılandıkları davada, Çokay ile Oğuz Öngen'in kaçak sayılmaları kararlaştırıldı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinde sanıkların katılmadığı duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu.

Gülay Çokay ile Oğuz Öngen ise yakalanamadıkları için duruşmaya getirilemedi. Mahkeme heyeti, yurt dışında oldukları anlaşılan Gülay Çokay ve Oğuz Öngen'in iadesiyle ilgili İngiltere'ye belgeler gönderildiğini, ancak bu belgelere cevap gelmediğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, yakalama emriyle aranan sanıklar Çokay ile Öngen'in kaçak sayılmalarına karar verdi. Bodrum Asliye Ceza Mahkemesine tanık Akgün'ün ifadesinin alınması amacıyla yeniden talimat yazılmasına ve iade işlem sonucu ile sanıkların yakalanmasının beklenilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

-İDDİANAMEDEN-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Gülay Çokay'ın Şişli Belediye Başkanı olduğu dönemde, Belediye Meclisi üyesi Cüneyt Akgün'ün eşinin ameliyat masraflarının karşılanması talebini kabul ettiği öne sürülüyor. Çokay'ın bu konuda belediyenin Ayazağa Şubesi Müdürü Oğuz Öngen'e talimat verdiği belirtilen iddianamede, Öngen'in de şoförü Ali Mesut Haydaroğlu adına açılan ve gayri meşru paraların toplandığı hesaptan ödeme yapılmasını istediği anlatılıyor.

İddianamede, bunun üzerine Haydaroğlu'nun bu hesaba ait bir çek ile hastane masrafı olan 450 YTL'yi ödediği kaydedilerek, daha sonra bu çek hesabına, belediyeden arsa satın alma girişiminde bulunan bir şirket tarafından 450 YTL yatırıldığı kaydediliyor. Söz konusu şirketin daha sonra belediyeden düşük bedelle arsa satın aldığı ve sanıkların eylemlerinin 'irtikap'' suçunu oluşturduğu ifade edilen iddianamede, tüm sanıkların eski TCK'nın 209. maddesi uyarınca 6 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious