Gül:Barış için iyi bir fırsat

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Şam'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bölgede yaşanan felaketten sonra barış için büyük bir fırsat doğduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ortadoğu'da barışın sağlanması kapsamında ziyaretlerini sürdüren Abdullah Gül, Lübnan'a asker gönderme konusunda değerlendirmelerin sürdüğünü ve kararın yakında açıklanacağını ifade etti. Gül Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesi kararının Suriye tarafından memnuniyetle karşılanacağını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Gül, Suriye ziyaretinin barış gücünün konuşlandırışması ile ilgili olduğunu söyledi. Son gelişmelerden herkesin ders alması gerektiğini söyleyen Gül bölgede yaşanan felaketten sonra barışın sağlanması için büyük bir fırsat doğduğunu belirtti. Gül görüşlerinin Esad tarafından da paylaşıldığını kaydetti.

Gül barış gücüne hangi ülkenin komuta edeceğinin de önemli olduğunu ifade ettiği konuşmasında "Eğer güce katılırsak Hizbullah'ı silahsızlandırmak gibi ya da çatışmaya girmek gibi bir görev üstlenmeyiz" dedi.

Suriye lideri Esad'dan başka Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el Şara ve Dışişleri Bakanı Velid el Muallim ile de görüşen Gül, Suriyeli yetkililerle bölgede istikrarın ve barışın sağlanmasına yönelik görüşmelerde bulunduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious