Gülbeşeker - Türk Tatlıları Tarihi

Gülbeşeker - Türk Tatlıları Tarihi.16368
  • Giriş : 18.11.2008 / 16:03:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 23:46:16

Bir onsekizinci yüzyıl manisi, "Frengî bâdem şekeri, Al ey demâdem şekeri, Kim hazzetmez beğim ondan, Yemez mi âdem şekeri” diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu kitap işte o şekerlerin cazibesini sizlere ulaştırıyor...

1983 yılından beri Türkiye mutfak tarihini araştıran İngiliz Mary Işın, 1973'te Türkiye'ye yerleştikten sonra hayran kaldığı Türk mutfağından beğendiği yemeklerin tariflerini toplamaya başladıktan sonra, bu muhteşem mutfağın birbirinden leziz tatlarını bir kitap haline getirerek İngiltere'de de tanıtmaya niyetlenmiş.

Aradan geçen 24 yıl içinde o projeden şu ana kadar iki kitap vücuda getirmiş. 1998'de Mahmud Nedim Bin Tosun'un Aşçıbaşı kitabının dilimize aktaran Mary Işın şimdi de Gülbeşeker - Türk Tatlıları Tarihi'ne  imza atmış.

Nöbet şekerinden peynir şekerine; kudret helvasından ağız miskine; bâdem şekerinden çarşı helvalarına; tatlı sucuktan güllaç, baklava ve kadayıfa; pelteden lokuma; âşûreden zerdeye Türk tatlı ve şekerlemeleri sizi bekliyor bu kitapta.

Tatlı ve şekerleme kültürünün zenginliği açısından Osmanlı'nın rakipsiz olduğunu söyleyen Işın, bunun hayatın her alanında yemeğe verilen öneme ve özellikle tatlı yiyeceklerin toplumun her kesimi için manevi bir anlam taşımasına bağlıyor.

Şekerciler ve şekerci dükkanlarıyla başlayan kitap tek tek bütün tatlı çeşitlerinin kökenini, kültürel tarihimiz içindeki yerini ve tariflerini içeriyor.

Tatlı okuyalım, tatlı yiyelim, tatlı konuşalım vesselam...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*