Gülde rekolte beklentisi 6 bin 500 ton

Gülde rekolte beklentisi 6 bin 500 ton.9630
  • Giriş : 15.06.2009 / 15:49:00

Gül ve Gülyağı Satış Kooperatifi (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Bolat Tamer, gül çiçeğinde bu yılki rekolte beklentisinin 6 bin 500 ton olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AK Parti Milletvekili M. Sait Dilek ile gül bahçelerini gezen Bolat Tamer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl gülde yüksek rekolte beklentisinin gerçekleşmeyeceğini söyledi. Fazla yağışlar nedeniyle gül çiçeğinde normalin üzerinde bir rekolte beklentisine girdiklerini kaydeden Tamer, ''9-10 bin ton gül çiçeği gelir beklentisi vardı. Ancak aşırı yağışlar güldeki rekolteyi artırmadı, bilakis düşmesine sebep oldu. Bu yılki rekolte beklentimiz 6 bin 500 ton gül çiçeği'' dedi.

Gül toplama çalışmalarının 25 Haziranda sona ereceğini belirten Tamer, GÜLBİRLİK olarak gül çiçeğinin 2 bin tonunu işleyeceklerini vurguladı. Tamer, ihracatın bu yıl kötü olduğuna da işaret etti.

Milletvekili Dilek, yüksek rekolte beklentisinden kaynaklanan pazarda daralma endişesini gidermek için bir takım çalışmalar yapıldığını belirtti. Beş ay önce gül ile ilgili yaptıkları toplantıda ihracattaki daralmanın gündeme geldiğini ve bu doğrultuda destek yönünde bir çalışma yaptıklarını kaydeden Dilek, ihracat desteğinin ertelendiğini bildirdi. Dilek, her zaman gülü ve gül üreticilerini koruyacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*