Gül'den, Üsküp'te beraberlik çağrısı yaptı

Gül'den, Üsküp'te beraberlik çağrısı yaptı.10700
  • Giriş : 04.05.2008 / 08:17:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Makedonya'daki Türk soydaşlara ''birlik'' çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, ''Hepinizin birlik, beraberlik içinde olmanızı, yaklaşan seçimlerde birlik, beraberlik içinde hareket etmenizi ve sesinizi hür bir şekilde duyurmanızı arzu ediyorum. Sizler Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine çok büyük bir katkı sağlayacaksınız'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Başkent Üsküp'te konakladığı Aleksandar Palace Oteli'nde Makendonya'da yaşayan Türk soydaşlarla bir araya geldi.

Toplantının başlangıcında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine Makedonya'da ve Üsküp'te bulunmaktan, soydaşlarla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı.

Gül, ''Türkiye'den bütün kardeşlerinizin selamlarını, sevgilerini, muhabbetlerini buradaki kardeşlerine getirdim, onları size sunuyorum'' dedi.

Balkanlarda çok büyük hatıralar olduğunu, beraber yaşandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bugün bütün Balkanlarda yeni devletler kurulduğunu, Türkiye Cumhuriyeti ile bütün bu devletler arasında da çok iyi dostluk, kardeşlik, karşılıklı saygı ve sevgiye dayanan, birbirinin hukukunu koruyan bir işbirliğinin söz konusu olduğunu belirtti.

Makedonya ile ilişkilerin ayrı bir önem taşıdığını da vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bağımsız olduktan sonra Makedonya'yı kendi ismiyle tanıyan ülkeler arasında Türkiye'nin de yer aldığını ve Üsküp'teki ilk büyükelçiliği açtığını hatırlattı. Bundan gurur duyduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, ''Eminim ki siz soydaşlarımız da burada Türkiye Cumhuriyeti'nin bu tavrından büyük bir gurur duymuşsunuzdur. Burada hepinizin başı yüksekte olmuştur'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin Makedonya bağımsızlığına kavuştuğundan bu yana güçlü bir şekilde devam ettiğini söyleyerek, her alandaki ilişkilerin iyi seyrettiğini, Türkiye'nin Makedonya'ya çok güçlü destek verdiğini ve bu desteğin bundan sonra da hem ikili ilişkilerde hem de uluslararası platformlarda devam edeceğini bir kez daha vurguladı.

Soydaşlara, ''Sizler bu ilişkilerin daha da gelişmesi için köprübaşısınız. Hiç şüphesiz ki sizlerin varlığı, bu ilişkileri çok daha güçlü kılmakta ve geliştirmektedir'' diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, soydaşların Makedonya'daki gelişmelerden en iyi şekilde faydalanmasının da Türkiye için çok önemli olduğunu anlattı.

-''DAYANIŞMA VE BÜTÜNLÜK İÇİNDE OLMANIZ ÖNEMLİDİR''-

Ohri ve Manastır'daki gezilerinde soydaşlarla bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, tüm soydaşların gösterdiği sevgiden ve yakın ilgiden mutluluk ve heyecan duyduğunu söyledi.

Makedonya'nın demokratik bir ülke olduğunu, AB'ye üye olmak için reformlar yaptığını ve NATO üyeliği için çaba gösterdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, tüm bunların gerçekleşeceğine olan inancını da tekrarladı. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Demokratik bir ülkede çoğulculuk vardır. Demokratik bir ülkede herkesin etnik yapısına, dini ve kültürel farklılıklarına saygı vardır. O açıdan buradaki soydaşlarımıza, Türk toplumuna da büyük bir saygı vardır. Sizler Makedonya'yı zenginleştiren bir parçasınız, ama burada etkinliğinizi daha iyi duyurabilmeniz, kimliğinizi daha iyi koruyabilmeniz ve bunu korurken Türkiye ile olan işbirliğini daha geliştirebilmeniz için kendi içinizde de dayanışma ve bütünlük içinde olmanız önemlidir. Bu bir gerçektir. Birlik, beraberlik içinde olamayınca tabii ki sizinle ilgili konularda sesinizi çok daha güçlü bir şekilde duyurmanız mümkün olmaz.

Onun için demokrasilerde ne kadar çok birlik, beraberlik içerisinde olursanız; muhakkak ki farklılıklarınız olacaktır, bunları kendi içinizde konuşabilirsiniz, bireysel, ferdi değil, toplu olarak ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok sizin menfaatinize olur. O kadar çok dikkate alınırsınız, o kadar çok topluma ve Makedonya'ya faydanız olur. Toplumun içinde de o kadar çok sesinizi duyurabilirsiniz.

Şunun için söylüyorum; bazı ülkelerde bazı deneyimler var... Soydaşlarımız çok bölük pörçük oluyor. Öyle olunca da güçleri ve sesleri duyulmuyor. Sesleri duyulmayınca da onların sorunlarına çok fazla dikkat edilmiyor. Onun için sizlere en kuvvetli tavsiyem, birlik, beraberlik içerisinde hareket etmeniz. Ne kadar çok toplu hareket ederseniz de o kadar çok kendi çıkarlarınızı, menfaatlerinizi korursunuz.''

-''DİLİNİZİ, KÜLTÜRÜNÜZÜ, KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN''-

Türkçe'nin yaşayan bir dil olarak devam etmesinin önemine de işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Dili unutursanız kültürünüzü de unutuyorsunuz. Kültürü unuttuktan sonra kimliğinizi de unutuyorsunuz. Bunlar sosyolojik gerçekler'' diye konuştu.

Türkçe'yi en güzel şekilde konuşmak, Türkçe yayınlar yapmak için her türlü imkanın Makedonya'da var olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, soydaşları bu konuda da işbirliğine çağırdı.

Soydaşlarının ihtiyaçlarını karşılama konusunda da Türkiye'nin büyük bir gayret içerisinde olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansının (TİKA) Balkanlar'da çalışmalarından örnekler verdi. Gül, kültürün ve dini ihtiyaçların korunması konusunda da Türkiye'nin elinden geleni yaptığını aktardı.

Dünyanın küçüldüğünü, mesafelerin anlamını yitirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, yaşanan rejim değişiklikleriyle ''kimsenin kimseden haberi olmadığı, kopuklukların yaşandığı dönemlerin'' geride kaldığını belirtti.

Tüm dünyanın özgür hale geldiğini, böyle olunca da karşılıklı işbirliğinin tekrar arttığını ve herkesin köklerini tekrar bulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, gelişen ulaşım imkanlarının da bu ilişkileri güçlendirdiğini anlattı.

Mesafelerin çok yakın olduğunu, İstanbul'dan Üsküp'e 1 saatte gelindiğini buna karşın İstanbul'dan Kayseri'nin 1 saatten fazla sürdüğünü söyleyen, ''Buralar bize çok yakın. Gittiğim yerlerde beni en çok heyecanlandıran duygulandıran, Ohri'de çocukların 'Bizi unutmayın' diye seslenmesi oldu. Onlara, 'Unutmadığım için işte burada aranızdayım' dedim. Mesafeler bu kadar kısa olunca unutmak mümkün değil'' diye konuştu.

Televizyon ve cep telefonu gibi iletişim araçları sayesinde artık herkesin birbirinden haberdar olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Geçmişte yalnızlık duygusu içerisinde olmuş olabilirsiniz, ama bugün herkes birbirine yakın. Herkes birbirine istediği anda ulaşabiliyor. Ekonomik, kültürel, siyasi işbirliği imkanları çok. Bütün bunlar, bizi birbirimize daha çok yaklaştırıyor ve yakınlaştırıyor'' dedi.

-''TÜRKİYE İLE BÜTÜN BALKANLAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ SÖZ KONUSU''-

Cumhurbaşkanı Gül, Balkanların tümünde soydaşların yaşadığını hatırlatarak, Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski'nin ''15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi''ne katılan devlet başkanları onuruna dün akşam verdiği yemekte folklor gösterileri yapıldığını ve müzik dinletisi yer aldığını hatırlatarak, şunları anlattı:

''Balkan müziği söz konusuydu tabii. Söylenen şarkıların çoğunluğunu belki anlayamadım, ama içinde o kadar çok tanıdığım Türkçe kelimeler vardı ki onların hepsini yakaladım. Türkçe şarkı da söylediler. Hepsi aynı ritmde, hepsi aynı duyguları ifade ediyor. Sözlerini anlamadığım şarkıların da neleri ifade ettiğini anladım. Çünkü şarkıların bazılarının en azından başlıkları Türkçe idi. Bununla şunu söylemek istiyorum; sadece Türkiye ile Makedonya arasında değil, Türkiye ile bütün Balkan ülkeleri ve Makedonya ile bütün Balkan ülkeleri arasında bir işbirliği söz konusu. Bu geliştikçe, hepimiz birbirimizi daha çok keşfedeceğiz, ortak kültürlerimizi canlandıracağız.''

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini ''Hepinizin birlik, beraberlik içinde olmanızı, yaklaşan seçimlerde birlik, beraberlik içinde hareket etmenizi ve sesinizi hür bir şekilde duyurmanızı arzu ediyorum. Sizler Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine çok büyük bir katkı sağlayacaksınız'' diyerek bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious