Gül'den 8 askerin serbest bırakılma şekline tepki

Gül'den 8 askerin serbest bırakılma şekline tepki.10382
  • Giriş : 06.11.2007 / 13:43:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:06:01

Gül, havalimanında geziye ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Gül, gazetecilerin soruları üzerine de, kayıp 8 askerin serbest bırakılması için Kuzey Irak'a giden DTP'li milletvekillerinin terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri önünde poz vermesine de tepki göstererek, "Tabii ki eleştirilecek bir manzaradır, takdir edilecek bir manzara değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak THY'ye ait özel bir uçakla saat 10.30'da Azerbaycan'a hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte eşi Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Nimet Çubukçu ve iş adamından oluşan bir heyet de Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik etti.

Esenboğa Havalimanı'nda askeri törenle uğurlanan Cumhurbaşkanı Gül'ü, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner uğurladı.

Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın dün ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak 'Türkiye için tatmin edici bir görüşme oldu mu? sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin terörle mücadelede geldiği noktayı ve verdiği kararları son kez açık bir şekilde paylaşmak için ABD'ye gittiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin hedefinin terör örgütünü bitirmek olduğunun altını çizerek "Açık ve net söylüyorum; bu konuda ABD'nin de işbirliği yapma sorumluluğu vardır. Irak'ın resmi işgalcisi ABD'dir dolayısıyla terör örgütü ile mücadelede ABD'nin işbirliğinin ötesinde sorumluluğu vardır." diye konuştu.
Başbakan Erdoğan ABD'ye gitmeden önce, Türkiye'nin kendisini hazırladığını, bu konuyla ilgili ne yapacağını, nasıl hareket edeceğini belirlediğini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bir gerçek var ki, Irak'ın resmi işgalcisi ABD'dir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ABD'nin terör örgütü ile mücadelede işbirliğinin ötesinde sorumluluğunun olduğunu vurguladı. Gül, "Irak'ın başka bölgesinde istikrarı bozuyor diye terör örgütleriyle mücadele ederken, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü ile mücadele etmemek mümkün değildir. Dolayısıyla onların sorumluluğundadır. Sayın Başbakan Türkiye'nin geldiği noktayı, verdiği kararları son kez açık seçik bir şekilde paylaşmak için gitmiştir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Irak'ın toprak bütünlüğüne siyasi birliğine ve istikrarına bölgede en çok önem veren ülkenin Türkiye olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin bu noktada hedefinin belli olduğunu kaydetti.

Irak'ın istikrarını sadece Bağdat'taki ve diğer başka bölgelerindeki terör örgütlerini bozmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütünün de ülkenin istikrarını bozduğunu söyledi.
PKK terör örgütünün Türkiye'de de terörist faaliyetlerde bulunduğunu anlatan Gül, "Terör örgütü Irak'ı yurt edinmiş vaziyette. Ancak Türkiye'nin hedefi terör örgütünü bitirmektir. Gayet açık ve net söylüyorum. Bu konuda da ABD'nin işbirliği yapma sorumluluğu vardır. Sayın Başbakan bunları açık seçik şekilde görüşmüştür" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious