Gül'den ABD yönetimine uyarı

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisinden geçmemesi konusunda uyardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetenin haberine göre Gül, Ermeni tasarısının kabulünün Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ilişkilere büyük zarar vereceği yönündeki kaygısını anlatırken, "Tasarı geçerse Türkiye'de büyük bir şoka yol açar" dedi ve bu durumda hükümetin, ABD ile işbirliğinin kesilmesi yönünde halktan gelecek talepleri önleyemeyeceğini belirtti.

Gül, ABD'nin, terör örgütü PKK'nin Kuzey Irak'taki varlığına karşı harekete geçmesi gerektiği yönündeki Türk görüşünü yinelerken de Türk halkının sabrının dolmakta olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin Afganistan'a aktif askeri katkısının olduğunu hatırlatan Gül, "Çifte standart kabul etmeyiz" dedi. Dışişleri Bakanı Gül, Kerkük'ün "küçük bir Irak" niteliği taşıdığına dikkati çekerek bu kent için planlanan referandumdan vazgeçilmemesi durumunda, Irak'ın diğer bölgelerini saran şiddetin bu bölgeyi de vuracağı uyarısında bulundu.

Gazeteye göre Gül, referandumda ısrar edilmesi durumunda Türkmenler gibi grupların bunu boykot edeceğini ve referandum sonucunun meşru olmayacağını belirtti.

Gül, "Kerkük bir bölgeye dahil edilirse bu büyük bir yanlış olur. Bazıları, bu zor durumdan kaçmak isterken daha zor bir duruma düşmemeli. Problem çözülecek sanıyorsunuz.... Hayır, sorun daha da büyüyecek" dedi ve Irak'ın bölünmesinin, meydana gelebilecek en kötü durum olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kerkük referandumu konusundaki görüşlerini ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a açtığını ve ABD'nin, şimdi, geçen yıla oranla sorunun daha fazla bilincinde olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious