Gül'den Bağdat'a 'üstü kapalı' uyarı

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Irak'la ilgili gizli ajandası olmadığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, Mesud Barzani'nin ''Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız'' sözlerinin ardından nota verdikleri Irak'tan gerekli yanıtını alamamaları durumunda, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanacaklarını söyledi.

Bakan Gül, "Biz bu konudaki hassasiyetlerimizi Bağdat yönetimine iletiyoruz. Ancak beklediğimiz şekilde yanıt alamazsak gerekeni yaparız" diye konuştu.

Abdullah Gül, "Bizim niyetimiz gayet açıktır. Niyetimiz bölgede dostluk ve kardeşliği tesis etmeye yöneliktir. Bu da herkesin hukuka uymasıyla olur. Komşularından Türkiye'ye gelen zararlar varsa komşuların buna karşı birşeyler yapması gerekir. Eğer onların buna gücü yetmiyorsa o zaman uluslararası hukuk gerekli imkanı zaten tanıyor" dedi.

Dışişleri Bakanı, "Biz burada tehdit ya da sokak kabadayılığı peşinde değiliz. Sadece gayet ciddi şekilde bu işin ne kadar tehlikeli hale geldiğini göstermeye çalışıyoruz. Bizim Irak ile ilgili gizli ajandamız da yok" ifadesini kullandı.

Gül, "askeri operasyon masada mı?" sorularına ise yanıt vermedi.

Ankara Irak'tan "nota" yanıtı bekliyor

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'nin ''Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız'' sözlerinin ardından Irak'a nota veren Ankara şimdi Bağdat yönetiminden yanıt bekliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Irak'a verilen notada, sınır güvenliğinin sağlamasının, terör örgütü PKK'nın elemanlarının yakalanıp, Türkiye'ye iade edilmesinin ve BM'nin ilgili kararları çerçevesinde sorumlulukların üstlenilmesinin istendiğini söyledi.

Bilman, haftalık basın toplantısında konuya ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin Irak'a güvenlik konusunda verdiği notadaki hususların gayet açık olduğunu, Türkiye'nin beklentilerinin açıkça ortaya konduğunu ve şu anda bir yanıt beklendiğini vurguladı.

Ankara, Irak'tan ne istiyor?

Mesud Barzani'nin sözleri ve ardından Türkiye'nin Irak'a nota vermesine ilişkin gelişmeler hakkında bilgi veren diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin Irak'tan taleplerinin açık olduğunu belirtti.

Bağdat'tan, "terör örgütü elemanlarının televizyonlara çıkmasına izin verilmemesi ve askeri eğitim almalarının engellenmesi" hususlarının da istendiğine işaret eden kaynaklar, İnterpol tarafından aranan PKK üyelerinin bile televizyona çıktığına dikkat çektiler.

Diplomatik kaynaklar, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin de Türkiye ile temas kuracağına dair işaretler bulunduğunu söyledi. Alınabilecek önlemlere ilişkin olarak da kaynaklar, Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını koruyacağını vurguladı.

BARZANİ'NİN TARTIŞMAYI BAŞLATAN DEMECİ

Mesud Barzani, 7 Nisan'da Türkiye'ye yönelik sert açıklamalarda bulunmuş, ''Eğer Türkiye Kerkük'e müdahale ederse, biz de Diyarbakır ve Türkiye'deki diğer kentlerle ilgili işlere müdahale ederiz'' demişti.

El Arabiya televizyonuna konuşan Barzani, "Türklerin Kerkük'e müdahale etmesine izin vermeyeceğiz. Kerkük tarihsel ve coğrafi olarak Kürt kimliğine sahip bir Irak kentidir. Tüm gerçekler Kerkük'ün Irak Kürdistanı'na ait olduğunu ispatlamaktadır" diye konuşmuştu.

"Türkiye'yi tehdit mi ediyorsunuz?" sorusuna ise Barzani, "Türkiye müdahale ederse neler olacağını söylüyorum" diye yanıt vermişti.

Türkiye açıklamalarla ilgili olarak 9 Nisan'da Irak'a nota vermişti.

Türkiye Irak'a verdiği notayla terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki her türlü faaliyetine son verilmesini ve terörle mücadele konusunda acil ve kararlı tedbirler alınmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious