Gül'den Bush'a Ermeni tasarısı mektubu

  • Giriş : 09.10.2007 / 14:10:00
  • Güncelleme : 09.10.2007 / 13:15:33

Gül: ''Tasarı geçerse ilişkilerde ciddi sıkıntı yaratır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush'a mektup gönderdi. Gül, Temsilciler Meclisi Komisyonu'nda yarın ele alınacak Ermeni tasarısıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Gül'ün Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarının Temsilciler Meclisi'nden geçmemesine yönelik girişimleri için Bush'a teşekkür ettiği belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın tasarının kabul edilmesi halinde iki ülke ilişkilerinde yaratacağı ciddi sıkıntılara dikkat çektiği vurgulandı.

Erdoğan da Bush'u aramıştı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ekim'de ABD Başkanı George Bush'u arayarak, Ermeni tasarısının ABD Kongresi'nde kabul edilmesi halinde, Türkiye-ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkisine zarar vereceğini söylemişti.

Bush da ABD yönetimi olarak, "Türkiye - ABD ilişkilerine zarar verecek böyle bir tasarısının Kongre'den geçmemesi için kararlı bir şekilde çalışacaklarını" ifade etmiş ve tasarıyla ilgili kendisinin de kaygıları olduğunu dile getirmişti.

Tasarı yarın oylanacak

Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili tasarı yarın ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanacak. Türk milletvekillerinden oluşan heyet de ABD'de yarın yapılacak oylama öncesi temaslarda bulunuyor.

Oylama öncesi, Amerikan tarafında da başta George Bush yönetimi olmak üzere pek çok önemli kişi ve kuruluş, tasarının geçmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

Tasarı, "Ermeni soykırımı"nın tanınmasını ve Başkan'ın Amerikan dış politikasını buna uygun olarak şekillendirilmesini öngörüyor.

435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde tasarıya 225 parlamenter destek veriyor. Tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor, ancak Beyaz Saray, tasarının Kongre'den geçmesi halinde Türkiye'nin yaptırım uygulamasından ve Irak'taki Amerikan askerlerinin çeşitli sorunlarla karşılaşmasından endişe ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious