Gül'den bütçe haberlerine belgeli yalanlama

Gül'den bütçe haberlerine belgeli yalanlama.10480
  • Giriş : 02.11.2007 / 11:41:00

Cumhurbaşkanlığı'nın 2008 yılı için tüm yatırım ödeneğinin 18.7 milyon YTL olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde Cumhurbaşkanlığı'nın bütçesine ilişkin basında yer alan, gerçeği yansıtmayan bazı haber ve yorumlar üzerine açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın kabullerini gerçekleştirdiği ve çalışmalarını yürüttüğü, Türkiye'nin vitrini konumundaki çalışma binasının 1993 yılında hizmete açıldığı ve geçen 14 yıllık süre içerisinde hiçbir bakım, onarım ve tefriş hizmeti görmediği kaydedildi.

Yabancı devlet başkanlarının Türkiye'yi ziyaretlerinde ikametlerine tahsis edilen Camlı Köşk'ün de 1996'da yenilenerek hizmete açıldığı ve 12 yıldan bu yana herhangi bir bakım, onarım ve tadilata tabi tutulmadığının ifade edildiği açıklamada, şunlara yer verildi:

“Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bugüne kadarki 10 Cumhurbaşkanımıza da ev sahipliği yapan Köşk, tarihi boyunca zaman zaman belirli ölçülerde onarım ve tadilat görmüştür. Özellikle bu çalışmaların cumhurbaşkanlarının seçimi sonrasında gündeme geldiği bilinmektedir. Bu gibi prestij binalarının, uzmanlarca belirtildiği gibi ortalama 7-8 yılda bir elden geçirilmesi zorunludur. Uzmanlar ve akademisyenlerden oluşturulan bir danışma kurulu en son 7 yıl önce restore edilen Köşk'ün bugünkü durumu hakkında bir rapor hazırlamış ve bu raporda öngörülen doğrultuda bir çalışma başlatılmıştır. Bunların dışında, Cumhurbaşkanlığı alanında diğer idari ve hizmet binalarında da yıllardır tadilat yapılmamıştır. Diğer taraftan, 2000 yılında İstanbul'da Tarabya Yerleşkesi'nde Sayın Cumhurbaşkanımız ve konuk devlet başkanlarının ikameti için yapılan binaların da elden geçirilmesi ihtiyacı duyulmuştur. Bu zorunlu ihtiyaçlara karşılık, Cumhurbaşkanlığı'nın 2008 yılı için tüm yatırım ödeneği 18.7 milyon YTL'dir.”

Açıklamaya göre, toplam 18.7 milyon YTL olan ödeneğin kullanımının ayrıntıları ise şöyle:

GAP uçağının rutin esaslı revizyonu: 3 milyon 150 bin YTL (2.5 milyonu 2007 yılındaki masraf)

Ankara ve İstanbul'daki hizmet binalarının onarımı: 3 milyon 745 bin YTL

Pembe Köşk ve Camlı Köşk'ün onarımları: 3 milyon YTL

İş göremez durumdaki makine-teçhizatın onarımı ve otomasyon sistemi ile güvenliğe yönelik tesisat alımı: 2 milyon 175 bin YTL

Tüm hizmet binalarının tefrişi ve demirbaş alımı: 1 milyon 500 bin YTL

Ekonomik ömrünü tamamlamış ve hizmet göremez taşıtların yerine yeni taşıt alımı: 4 milyon 150 bin YTL

Bilgisayar yazılım ve donanımı: 875 bin YTL.

Bütçenin diğer kalemlerinin ise personel ve sosyal güvenlik harcamaları, mal ve hizmet alımları, cari transferler gibi kalemlerden oluştuğu kaydedildi.

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious