Gül'den Canan Arıtman'a açık cevap

Gül'den Canan Arıtman'a açık cevap.10208
  • Giriş : 18.12.2008 / 16:03:00

Cummhurbaşkanı Gül'den, ''Ermenilerden özür dileme kampanyasına'' ilişkin sözlerini çarpıtarak eleştiren CHP'li Canan Arıtman'a Çankaya Köşkü'nden cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''Devletin ve hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere'' 1915 olaylarının ''Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını, Türkiye'de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu öz güvenin bir göstergesi olarak gördüğü'' bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM üyeliği, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerden bugüne kadar, en çetin ortamlar dahil her türlü uluslararası platformda ve dış temaslarında Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili iddiaları ve Türk-Ermeni ilişkileri hakkındaki görüş ve önerilerini defalarca açıkça ifade ettiği ve kuvvetle savunduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Nitekim, TBMM'nin desteklemiş olduğu Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisi de Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldukları dönemde yapılmış ve kendileri tarafından uluslararası düzeyde savunulmuştur. Bu atılım, Türk tezlerinin dünya kamuoyuna mal edilmesi bakımından bir dönüm noktası teşkil etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Devletin ve Hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere, bu konunun Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını ise Türkiye'de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu öz güvenin bir göstergesi olarak görmektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyla ilgili görüşlerinin bilinmesine rağmen, konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtılmakta olmasından üzüntü duymuşlardır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*