Gül'den Danıştay'ın 140. yılı için mesaj

Gül'den Danıştay'ın 140. yılı için mesaj.10700
  • Giriş : 10.05.2008 / 11:39:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Hukuk devleti anlayışının ülkemizde de tam manasıyla hakim kılınması, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ve Avrupa Birliğine tam üyelik hedeflerimizin en temel şartlarından biridir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Danıştay'ın 140. kuruluş yıl dönümü ve ''Danıştay ve İdari Yargı Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gül mesajında, Cumhuriyet öncesine uzanan 140 yıllık tarihi Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan Danıştay'ın kuruluş yıl dönümü ile ''Danıştay ve İdari Yargı Günü''nü kutladı. Türkiye'nin modernleşme sürecinin en önemli adımlarından birini 10 Mayıs 1868 tarihinde Danıştay'ın kurulmasının oluşturduğunu belirten Gül, şunları kaydetti:

''Anayasamıza göre, bir yüksek mahkeme olarak önemli yargısal görevleri bulunan Danıştay aynı zamanda idari görevleri olan bir danışma ve inceleme organıdır. Danıştay'ın, bu iki temel fonksiyonuyla, Anayasamızın 2. maddesinde ifadesini bulan hukuk devleti ilkesini ve hukukun üstünlüğü anlayışını gerçekleştirmek bakımından hayati bir önemi bulunmaktadır.

Hukuk devleti anlayışının ülkemizde de tam manasıyla hakim kılınması, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedeflerimizin en temel şartlarından biridir.

Hukuk alanında gerçekleştirilen köklü reformlarla bu yönde önemli mesafeler aldığımız ve çağdaş dünyadaki yerimizin güçlendiği bilinmektedir. Özellikle, uluslararası sözleşmelerin çok büyük bir bölümüne taraf olunmasıyla, hukuk sistemimizin evrensel düzeyi daha da yükselmiş bulunmaktadır.''

Gül mesajında, ''140. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Danıştay'ın başta değerli Başkan ve üyeleri olmak üzere bütün idari yargı mensuplarımızı tebrik eder, selam ve sevgilerimi iletirim'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious