Gül'den Dışişleri personeline: Tarihe birlikte not düştük

Gül'den Dışişleri personeline: Tarihe birlikte not düştük .11418
  • Giriş : 29.08.2007 / 19:11:00
  • Güncelleme : 29.08.2007 / 19:17:44

Cumhurbaşkanı seçilen Gül, Dışişleri Bakanlığı personeline gönderdiği mesajla veda etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, mesajında, "14 Mart 2003 tarihinde üstlendiğim ve dört buçuk yıldır gurur ve şevkle sürdürdüğüm Dışişleri Bakanlığı görevinden 28 Ağustos 2007 tarihi itibariyle ayrılmış bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanlığı görevini devraldığı günden bu yana Bakanlığın tüm birimleriyle yoğun çalışmalar yaptıklarını ve dört buçuk yıl süren Bakanlık döneminin Türk dış politikası için önemli gelişmelerin, değişimlerin ve zorlukların da yaşandığı bir dönem olduğunu belirtti.

Mesajında, "Bu zaman zarfında gerek ülkemiz için, gerek Bakanlığımız açısından kayda değer gelişmeler yaşandı, önemli projeler gerçekleştirildi. Tarihe birlikte not düştük" ifadelerine yer veren Gül, bu yılların tüm Bakanlık mensupları için yoğun bir dönem olduğunu vurguladı.

-DIŞ POLİTİKA GELİŞMELERİ-

Veda mesajında, Bakanlığı dönemindeki dış politika gelişmelerine değinen Gül, bu dönemde Türk halkı için evrensel değerler bağlamında, AB üyelik süreci içinde, insan hakları ve demokratikleşme alanında önemli reformlar gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Bakanlığı döneminde, AB üyelik sürecinde atılan somut adımlara ve Türkiye'nin müzakere eden bir aday ülke statüsü kazanmasına da değinen Gül, bu dönemde ayrıca ABD ile "Ortak Vizyon Belgesi"ni Dışişleri Bakanları düzeyinde onaylayarak, iki ülke ilişkilerine yeni bir seyir verdiklerini kaydetti.

Gül, "Kıbrıs konusunda Rum tarafının uzlaşmazlığını gözler önüne serdik. KKTC'yi her alanda güçlendirdik, KKTC yetkililerinin geniş bir coğrafyada kabul görmesini sağladık" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Rusya Federasyonu ile imzalanan Ortak Bildiri ile iki ülke ilişkilerinin geliştirilmiş çok boyutlu ortaklık statüsüne yükseltilmesi için mesafe kaydettiklerini de belirterek, Dışişleri Bakanlığı döneminde Türkiye'nin Orta Doğu ülkelerine yönelik dış politikasının daha da etkin bir hale geldiğini, Türkiye'nin ağırlığı ve itibarının daha da arttığını ifade etti.

Gül, bu bağlamda, Türkiye'nin her iki tarafın da güvendiği nadir ülkelerden biri olarak Filistin-İsrail ihtilafının çözümü için çabalarını sürdürürken, Filistin'in siyasi ve ekonomik olarak istikrarı için çabalarını arttırdığına dikkati çekti.

-"IRAK EN YOĞUN GÜNDEM MADDEMİZ OLDU"-

Mesajında, "Irak en yoğun gündem maddemiz oldu. Irak'ta istikrara katkıda bulunmak temel amacımızdı" diyen Gül, bu çerçevede enerji başta olmak üzere Irak'ın tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını ya da Türkiye üzerinden karşılanmasını kolaylaştırdıklarını vurguladı.

Gül, Türkiye'nin Irak'ın yeniden inşasına katkısının sürdüğünü belirterek, Türkiye'nin fikir babalığını yaptığı "Komşu Ülkeler Süreci"nin başlatıldığına ve başarıyla sürdürüldüğüne işaret etti. Gül, bu dönemde Türkiye'nin Sünnilerin Irak'ın siyasi yaşamına katılımlarında etkin rol oynadığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı döneminde Türkiye'nin enerji ve ekonomi diplomasisine katkılarını artırdığını ifade eden Gül, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattının hizmete girdiğini ve Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu ve Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattının temellerinin atıldığını vurguladı. Gül, Türkiye'nin komşularıyla ticaretinde de önemli artış kaydedildiğine dikkati çekti.

-ÇOK YÖNLÜ DIŞ POLİTİKA-

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin çok yönlü dış politikasını Afrika, Asya ve Latin Amerika'ya açılım stratejileriyle güçlendirdiğini belirterek, "Ülkemiz insani yardımlarda uluslararası planda görünürlük kazandı, artık hatırı sayılır bir donör ülke olarak kabul ediliyoruz" ifadelerini kullandı.

Afganistan, Balkanlar ve Lübnan başta olmak üzere dünyanın tüm bölgelerinde barış ve istikrarın korunmasına somut katkılarda bulunulduğunu belirten Gül, Afganistan'dan Haiti'ye kadar BM, AGİT, NATO ve AB harekatları çerçevesinde toplam 7153 Türk asker, polis ve jandarma personelinin dünya barışının korunmasında görev yaptığını hatırlattı.

Gül, Türkiye'nin İslam Konferansı Örgütünde (İKÖ) reform hareketi başlattığını ve ilk kez bir Türk genel sekreterin hem de seçimle iş başına geldiğini belirtti ve Türkiye'nin bu dönemde yeniden etkin hale getirmek istediği Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün dönem başkanlığını devraldığını hatırlattı.

Kültür ve tanıtım alanında projeler gerçekleştirildiğine işaret eden Gül, Türkiye'nin sınırları dışındaki Osmanlı ve Türk eserlerinin restorasyonu konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

-DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA YENİLİKLER-

E-Konsolosluk projesinin hayata geçirildiğini ve yurt dışındaki Türk vatandaşlarına daha iyi hizmet seferberliği başlatıldığını bildiren Gül, böylece Bakanlık mensuplarının iş yükünün azaltılması yönünde bir adım atıldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, bakanlığı döneminde Dışişleri Bakanlığının ek bina inşaatının tamamlandığına dikkati çekerek, döneminde Bakanlık personelinin maaş ve özlük haklarında küçük de olsa bazı iyileştirmeler yapıldığını ve yurt dışındaki Bakanlık binalarının Türkiye'nin temsiline uygun şekilde yenilenmesi yönünde çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Mesajında, "Büyükelçilerimizin bulundukları ülkelerde görevlerini daha iyi yapabilmeleri için imkanlar ölçüsünde ödenek tahsisine önem verildi" diyen Gül, Dışişleri mensuplarının daha erken yaşlarda sorumluluk edinmelerine öncelik verildiğini ve genç memurların mesleki bilgilerini akademik çalışmalar yapmak ve başka diller öğrenmek suretiyle pekiştirmeleri için projeler gerçekleştirildiğini anımsattı.

Yeniden yapılanma konusunda adımlar atıldığını belirten Gül, "Her şeye rağmen maalesef, yapmak istediklerimiz dönemimizde yapılanların gerisinde kaldı" ifadelerini kullandı.

-YOĞUN DİPLOMASİ TRAFİĞİ-

Cumhurbaşkanı Gül, mesajında, Dışişleri Bakanlığı dönemindeki temaslarına değinirken de, görev süresi boyunca ikili ve çok taraflı temelde toplam 145 dış ziyaret gerçekleştirdiğini ve Türkiye'ye sadece Dışişleri Bakanı düzeyinde 100'e yakın resmi ziyaret yapıldığını kaydetti.

Gül, Türkiye'nin başta 2004 Haziran ayında İstanbul'da düzenlenen NATO Zirvesi olmak üzere, 12 büyük çaplı uluslararası ve bölgesel zirve ve toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Abdullah Gül, "Bakanlığımız mensuplarının değerli katkılarıyla gerçekleştirdiğim konuşmalarımı derleyen 'Yeni Yüzyılda Türk Dış Politikasının Ufukları' adlı kitap da, bu dönemde uluslararası planda hep birlikte yaşadığımız yoğun diplomasi trafiğinin somut bir kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

-TÜRKİYE'NİN ARTMAKTA OLAN "YUMUŞAK GÜCÜ"-

Türkiye'nin ve Türk dış politikasının etkin niteliğinin, görevden ayrılmakta olduğu ve Türk iç politikası açısından yoğun geçen son dönemde dahi kendini gösterdiğini belirten Gül, "Afganistan ve Pakistan Devlet Başkanları arasındaki zirve ve AB ile İran arasında nükleer enerji konusundaki görüşmeler, tarafların talebi üzerine aynı günlerde ülkemizde düzenlendi" dedi.

İstanbul'da Türkiye'nin, ev sahipliği yaptığı KEİ Zirvesinde bu alandaki vizyonunu somut adımlarla gösterdiğini kaydeden Gül, BM'nin En Az Gelişmiş Ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısına ev sahipliği yaparak da Türkiye'nin yardım eli uzatma konusundaki kararlılığını somut şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Gül, mesajında, "Tabiatıyla, birlikte yaşadığımız gelişmeler sadece bunlardan ibaret değil. Ancak tüm bunlar ülkemizin işbirliğinin, ortaklığının, dostluğunun arandığı bir ülke olduğunu kanıtlamaktadır. Türkiye'nin artmakta olan 'yumuşak gücü'nün bir diğer göstergesidir" ifadelerine yer verdi.

-DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MENSUPLARINA TEŞEKKÜR-

Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve NATO Parlamenterler Meclisi üyelikleri nedeniyle birlikte çalışmaya başladığı Dışişleri Bakanlığı mensuplarının üstün hizmet anlayışını ve özverili çalışmalarını Dışişleri Bakanı sıfatıyla daha yakından görme imkanı bulduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığının dışarıdan göründüğünden daha farklı olduğunu ve Bakanlığın çalışmalarının dışarıda her zaman tam olarak anlaşılamadığını birlikte tespit ettiklerini kaydeden Gül, daha sonra şunları kaydetti:

"Kimi mensuplarımız gece gündüz çok yoğun bir çalışma temposu içinde; kimileri yaşam koşullarının zor olduğu, vatanlarından uzak bölgelerde; kimileri ise güvenlik koşullarının fevkalade güç, yaşamlarının tehlike altındaki ülke ve bölgelerde görev yapmaktalar. Her daim yoğun dış politika gündemimiz ve ülkemiz için şehit düşen mensuplarımız, görevinizin ne kadar zor olduğunun açık kanıtlarıdır."

"Bu nedenlerle Bakanlığımızın iç ve dış teşkilatında, tüm kademelerinde görev yapan Bakanlığın değerli mensuplarına teşekkürü bir borç biliyorum" diyen Gül, Bakanlık mensuplarına ailelerinin her zaman yardımcı olduğunu belirterek, bu nedenle Bakanlık mensuplarına görevlerinde doğrudan yardımcı olan aile üyelerine de teşekkürlerini iletti. Gül, "Onların desteği olmaksızın mensuplarımızın başarısı sınırlı kalır" diyerek, Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneğinin mensuplarına da çalışmaları için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Bakanlık teşkilatının, önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin ulusal çıkarlarının korunmasında ve başta BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylık kampanyasının başarıyla sonuçlandırılması olmak üzere dış politika amaçlarının gerçekleştirilmesinde her zaman olduğu gibi özverili çalışmalar yapacağına olan inancını dile getirdi.

"ÜSTÜN VASIFLARI HAİZ BİR KURULUŞU GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TESLİM EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Gül, yeni görevi sırasında da Dışişleri Bakanlığı ve Türk dış politikasına ilişkin konuları yakından takibe devam etmeyi arzuladığını kaydettiği mesajında, Bakanlık tecrübesinin, üstleneceği yeni görevde kendisine ayrı bir güç vereceğini ve büyük bir avantaj ve destek sağlayacağını belirterek, edindiği tecrübe ve birikimin yeni görevinde de Bakanlığa desteği açısından yararlı olacağını ifade etti.

Gül'ün mesajında ayrıca, "Bu gurur verici görevi devrettiğim yeni atanacak Dışişleri Bakanına, dış politika mücadelemizin bayrak değişimini yaparken, üstün vasıfları haiz bir kuruluşu gönül rahatlığıyla teslim ediyorum. Kendisine başarılar diliyor, yeni görevinin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadeleri yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious