Gül'den DTP'ye: Üstünüze düşeni yapın

Gül'den DTP'ye: Üstünüze düşeni yapın .20957
  • Giriş : 23.10.2007 / 11:31:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'tan "teröre karşı tavır almalarını" istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül'den DTP'ye: Terörün bitmesi için üstünüze düşeni yapın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'tan "teröre karşı tavır almalarını" istedi.

Diğer görüşmeler gibi yarım saat olarak planlanan kabul, yaklaşık bir saat sürdü. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede DTP'lileri uzun uzun dinledi. Alınan bilgilere göre DTP'liler, Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü idealiyle TBMM'ye girdiklerini hatırlatarak, yaşanan tablonun en çok kendi hesaplarını bozduğunu savundu. Türk ve Tuğluk, son dönemlerde kaynağı belirsiz kesimlerce, Türkiye'nin bir şiddet ortamına girmesi yönünde çaba sarf edildiğini savundu. PKK'ya yönelik her fırsatta 'silahı bırakın' çağrısı yaptıklarını; ancak olumlu cevap alamadıklarını belirtti. DTP'liler, kısa vadede şiddete şiddetle karşılık vermek yerine siyasi yollarla çözüm aramak gerektiğini öne sürerken, uzun vadede "Demokratik açılımlar sürmeli. Özellikle yeni anayasada Kürt sorununu çözmeye yönelik açılımlar yapılmalı." önerisinde bulundu. DTP'liler ayrıca terör sürecinde DTP'ye yönelik saldırıların toplumdaki gerginliği artıracağına işaret ederek, bu konuda sağduyu için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül de DTP'lilere, terörün sona ermesi konusunda kendilerine çok büyük görev düştüğünü vurguladı. PKK'ya karşı daha etkili tavır almalarını isteyen Gül, parti tabanını 'tüm sorunların demokratik çerçevede' çözülebileceğine inandırmalarını istedi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious