Gül'den dünyaya 60 günde 5 mesaj

Gül'den dünyaya 60 günde 5 mesaj .20957
  • Giriş : 18.09.2007 / 09:51:00
  • Güncelleme : 18.09.2007 / 12:00:34

Gül, Türkiye'nin iç ve dış politikası konusunda önemli mesajlar verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilkini yarın Kıbrıs'ta yapacağı beş önemli platformda yapacağı konuşmayla Türkiye'nin iç ve dış politikası konusunda dünyaya önemli mesajlar verecek.
Gül, 18 Eylül-17 Kasım tarihleri arasında yapacağı konuşmalarla Türkiye'nin ve kendisinin demokratikleşme ve anayasa tartışmaları, AB, Kıbrıs, Irak ve Ortadoğu konularındaki görüşlerini açıklayacak. Gül'ün yakın çalışma ekibini oluşturan Özel Kalem Müdürü Zergün Korutürk ve Dış İşleri Başdanışmanı Gürcan Türkoğlu, 60 gün içinde yapılacak beş önemli konuşmanın hazırlığı için Dışişleri Bakanlığı ile yoğun bir hazırlık içine girdi.

KKTC'ye sözünüzü yerine getirin
Gül, bugün ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştireceği KKTC'den dünyaya Türkiye'nin, Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edeceği mesajını verecek. KKTC Meclisi'nde yarın yapacağı konuşmada Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünden yana olduğunu, çözümsüzlüğün tek sorumlusunun Rum tarafı olduğunu vurgulaması beklenen Gül, başta AB olmak üzere uluslarası topluma da KKTC halkına 2004'te verdikleri ve bugüne kadar tutmadıkları sözleri yerine getirmeleri çağrısında bulunacak.

Demokratikleşme ve anayasa
Gül, TBMM'nin 1 Ekim'deki açılış oturumunda yapacağı konuşmada da Türkiye'nin iç sorunlarına değinerek "demokratikleşme" ve "özgürlük" mesajları verecek. Gül'ün hazırlıkları süren yeni Anayasa tartışmaları konusundaki görüşlerini de bu konuşmasında ilk kez açıklaması bekleniyor.
Dış politika konularına da değinmesi beklenen Gül, Irak'taki durum, ABD ile ilişkiler ve AB konularına bakışını ortaya koymaya hazırlanıyor.

Avrupa'ya Çankaya sözü
Gül, 2-3 Ekim tarihlerinde de 10 yıl boyunca üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ni (AKPM) ziyaret edecek. Gül, "insan hakları okulu" olarak değerlendirdiği AKPM'de Türkiye'nin son yıllarda insan hak ve özgürlüklerini genişletme alanında attığı adımları anlatacak ve AB üyelik sürecini sürdürme ve reformlara devam kararlılığını Avrupa'ya duyuracak.

Irak ve PKK
İstanbul'da 31 Ekim'de yapılacak Genişletilmiş Irak'ın Komşuları Dışişleri Bakanları toplantısının açış konuşmasını da yapacak olan Gül, Türkiye'nin Irak'taki gelişmelere bakışını anlatacak. Gül'ün bu çerçevede Kuzey Irak'taki PKK varlığından duyulan rahatsızlığı ve Kerkük'ün statüsü konusundaki görüşlerini dile getirmesi bekleniyor.

İslam dünyasına reform çağrısı
Gül, beşinci önemli konuşmasını da 17 Kasım'da başkanlığını yapacağı İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi toplantısında gerçekleştirecek. Tahran'daki İKÖ toplantısında 2003'te yaptığı ve tüm dünyada geniş yankı uyandıran reform çağrısının benzerini yapacak olan Gül, İslam ülkelerine eğitim, insan hakları, demokratikleşme ve kadın-erkek eşitliği alanında adım atmaları telkininde bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious