Gül'den Ermenistan ziyareti yorumu!

Gül'den Ermenistan ziyareti yorumu!.10382
  • Giriş : 07.09.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 07.09.2008 / 18:58:36

Ermenistan-Türkiye maçını izledikten sonra Türkiye'ye dönen Gül, havalimanında açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ziyaretinin verimli ve ileriye yönelik umut vaad eden bir şekilde geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, milli takımının maçını izlemek için gittiği Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan dönüşünde Esenboğa havalimanında basın açıklaması yaptı. Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı görüşmede, Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin işbirliği içinde çalışması gerektiği, ülkeler arasındaki güven ortamının tesis edilmesi yönünde görüşlerinin farklı olmadığını söyledi. Gül, görüşmesinde, bölgesel gelişmelerin yanı sıra Türkiye -Ermenistan ilişkileri ile Yukarı Karabağ sorunu ve bu bağlamda Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirterek, "Bu konudaki görüşlerimizi de anlattım.

Temaslarımda konuşarak halladilmeyecek sorun olmadığını, bölge ülkeleri arasında mevcut olan derin güven eksikliğinin de diyalog yoluyla hafifletilecek bir husus olduğunu, diyalog tesis edilebildiği takdirde bunun üzerine güven tesis edilebilmsinin daha kolay olduğunu vurguladım. İkili ilişkilerimizin gelişmesinin önündeki engellerin de karşılıklı diyalog yoluyla ortadan kaldırılmasının sağlanması gerektiği konusunda Ermenistan tarafı ile görüş birliği içerisinde olduğumuzu gördüm." dedi.

Gül, ziyaretinin verimli geçtiğini ve ileriye dönük olarak umut vaad ettiğini, Türkiye'nin bölgede önem ve ağırlığını bir kez daha ortaya koyduğunu düşündüğüne işaret ederek, "Ziyaretim vesilesiye önümüzdeki yıl Türkiye'de yapılacak olan Türkiye-Ermenistan milli maçına Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı davet ettim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*