Gül'den İnsan Hakları Günü mesajı

Gül'den İnsan Hakları Günü mesajı.10700
  • Giriş : 10.12.2008 / 12:32:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, yaptığı reformlarla insan haklarına saygı bakımından yüksek standartlara sahip bir ülke haline geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gül, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Gül, bugünün, uluslararası düzeydeki en önemli belgelerden olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 60. yılı olduğunu anımsattı.

Gül, tüm hak ve özgürlüklerin eşitlik temelinde ve ayrımcılık yapılmadan tüm bireyler için geçerli olduğunu, dünya milletlerinin ortak girişimiyle kayıt altına alan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün, BM'nin en büyük başarılarından biri olduğunu ifade etti.

Evrensel Beyanname'nin açtığı yolda hak ve özgürlüklerin korunup, geliştirilmesi için yürütülen mücadelede kayda değer ilerlemeler sağlandığını kaydeden Gül, medeni ve siyasi hakların yanı sıra, ekonomik ve sosyal haklar, ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele, kadın ve çocuk hakları, işkence ve kötü muamelenin ortadan kaldırılması, engelli ve göçmenlerin hakları ile ilgili uluslararası hukuk belgelerinin tümünün kaynağının BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olduğunu hatırlattı.

Abdullah Gül, şöyle devam etti:

''İnsan haklarının dünyadaki her birey bakımından hayatın doğal gerçeği haline getirilmesi hedefine ulaşılıncaya kadar bu alandaki çabaları devam ettirmek tüm ulusların ortak görevi olmaya devam edecektir.

Türkiye, hak ve özgürlüklerin korunup geliştirilmesine yönelik uluslararası çalışmalarda her zaman öncü ülkeler arasında yer almayı amaç edinmiştir. İnsan haklarının evrenselliğinin muhafazası ülkemizin ulusal ve uluslararası alanda konuya bakışının vazgeçilmez temel unsurudur.

Uluslararası insan hakları standartlarının herkes için geçerli kılınmasının önünde duran engellerin ortadan kaldırılmasına dair çabalarda Türkiye güvenilir bir ortak ve örnek bir uygulayıcı olmayı sürdürecektir. Ülkemiz bu anlayışla, geçmişte olduğu gibi 2009-2010 döneminde üstleneceği BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği boyunca ve takip eden dönemde, demokrasi, insan hakları, saydamlık, kadın-erkek eşitliği gibi ortak değerlerimizin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasına; ırkçılık, hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı ile her türlü etnik-dini ayrımcılık ve aşırılıkla mücadele edilmesine yönelik girişim ve gayretlerini kararlılıkla takip edecektir. Tüm vatandaşları için insan olmanın onuruna yakışan yaşam standartları sağlamak ve onları haksızlıklara karşı korumak devletlerin temel görevlerindendir.

Türkiye, yaptığı reformlarla insan haklarına saygı bakımından yüksek standartlara sahip bir ülke haline gelmiş bulunmaktadır. Söz konusu yüksek standartların uygulanmasının kusursuz ve kapsayıcı hale getirilmesi yönünde Türk toplumunda ortak bir bilincin gelişmiş olması memnuniyet vericidir. Bu temel üzerine inşa edilmiş, işbirliği ve dayanışma içinde tesis edilecek daha mutlu, güvenli ve müreffeh yarınlar diliyor, Türk halkının ve tüm insanlığın İnsan Hakları Günü'nü en samimi duygularımla kutluyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*