Gül'den iş adamlarına: 'Potansiyeli değerlendirin'

Gül'den iş adamlarına: 'Potansiyeli değerlendirin'  .13208
  • Giriş : 15.12.2007 / 12:52:00
  • Güncelleme : 15.12.2007 / 13:00:57

Burada büyük bir potansiyel var ve bunu değerlendirmek gerekiyor. Biz, sizin arkanızdayız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'da faaliyet gösteren Türk iş adamlarına, "Burada büyük bir potansiyel var ve bunu değerlendirmek gerekiyor. Biz devlet olarak, sizin arkanızdayız, siz yeter ki gayret içinde olun" çağrısında bulundu.

Gül, Almatı Intercontinental Ankara Oteli'nde Türk iş adamları ve orada yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi.

Kazakistan Türk İşadamları Derneği Başkanı Zeki Pilge, burada yaptığı konuşmada, Kazakistan'da yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Gül de iş adamlarını dinledikten sonra yaptığı konuşmada, Kazakistan kapılarının Türk iş adamlarına sonuna kadar açık olduğunu söyledi.

Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından iç sorunlarını çözmüş, komşularıyla sınır güvenliği sorunu olmayan bir ülke konumuna geldiğini ve dengeli bir politika yürüttüğünü anlatan Gül, şöyle konuştu:

"Burada büyük bir potansiyel var ve bu potansiyeli değerlendirmek gerekiyor. Tüm dünyayı yatırıma davet etmişler, herkes koşarak geliyor. Türk iş adamlarımızın da takdir edilecek başarılı çalışmaları var. İnşaat işleri devam etsin, ama mevcut durum potansiyelin çok altında. İş adamlarımız diğer alanlara da girmeli. Biz devlet olarak sizin arkanızdayız. Yeter ki siz gayret içinde olun. Sizler ne kadar güçlü olursanız, Türkiye de o kadar güçlü olur."

Cumhurbaşkanı Gül, Türk şirketlerinin enerji ve petrol alanlarına konsorsiyum oluşturarak girebileceğini yineleyerek, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in bu fikir karşısında memnun olduğunu aktardı.

Gül, Türk iş adamlarının Kazakistan'a yatırım konusunda ısrarcı olmasını istedi.

Konuşmasının ardından Gül, iş adamlarının ve vatandaşların sorunlarını dinledi.

İş adamları, taşımacılık konusundaki sınırlamalardan şikayet ederken, Türk Hava Yolları'nın Kazakistan'a gerçekleştirdiği seferlerin yetersiz ve bilet fiyatlarının da pahalı olduğunu ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious