Gül'den İslam Dünyası'na mesaj

Gül'den İslam Dünyası'na mesaj.10406
  • Giriş : 15.04.2009 / 16:53:00

Resmi davet üzerine Bahreyn'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bahreyn Meclisi'nde konuştu. Gül, İslam Dünyası'na önemli mesajlar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bahreyn ziyaretini Ritz Carlton Otel'de Türk gazetecilere değerlendirdi. Otelde Bahreyn'deki Türk vatandaşlarını kabul ederek onlarla basına kapalı bir görüşme gerçekleştiren Gül, daha sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ziyarete ilişkin değerlendirmesinde Bahreynli yetkililerle çok sayıda verimli görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerinde hem ikili hem de Körfez bölgesini ilgilendiren konuların gündeme geldiğini belirtti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Bahreyn'de yakından takip edildiğini kaydeden Gül, Türkiye ile olan ilişkilerin de en üst seviyeye çıkarılmasının istendiğini aktardı. Ziyaretlerinde farklı alanlarda anlaşmalar imzaladıklarını dile getiren Gül, Türkiye'de büyük hastanelerin finansmanı alanında yatırım yapmak isteyen Bahreynli işadamları olduğu bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Körfez İşbirliği Konseyi'nin bölge dışında stratejik diyalog içine girdiği ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Bahreyn'deki bankacılık ve finans sektöründeki önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Körfez sermayesinin buradaki bankacılık sektörü aracılığıyla dünyaya dağıtıldığını söyledi.

Bahreyn Meclisi'nde konuşma yapan ilk yabancı devlet adamı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Gül, buradaki konuşmasında dile getirdiği Ortadoğu'nun kitle imha silahları başta olmak üzere tüm silahlardan arındırılmasına yönelik sözlerini hatırlattı.

Konuşmasında Ortadoğu'nun kitle imha silahları dahil bütün silahlardan arındırılmasına değindiğini belirten Gül, bunun hukuki ve meşru zemininin Birinci Körfez Savaşından sonra 687 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararıyla başlatıldığını hatırlattı. Bu yüzden bu konunun, bunun üzerine gidilebileceğini ifade eden Gül, "bölgenin kitle imha silahlarından korunması sürecinin başlatılmasının mümkün olacağını" söylediğini vurguladı. Bu konuya çok önem verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Özellikle yeni nükleer silahlar ve yeni nükleer çalışma peşinde olan ülkeler ve bunlarla ilgili kaygılar göz önüne alındığında böyle bir sürecin gelecekle ilgili yeni bir ümit başlatabileceğine inanıyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ABD Başkanı Barack Obama'nın "tek taraflı karar vermeden, herkesi dinleyeceğine'' yönelik açıklamalarını hatırlattığı bir sorusu üzerine de "Arap ve İslam dünyasının bütünlük içinde olmasının çok önemli olduğunu" söyledi. Filistin ve İran başta olmak üzere bütün konularda herkese birlik, bütünlük çağrısı yaptığını söyleyen Gül, ''Aranızda bölünmeyin, parçalanmayın. Sağlam ve tek bir pozisyonunuz olsun. Bunu güzel anlatın. Her şeyi de ondan beklemeyin.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*