Gül'den Kerkük uyarısı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Gül; 'Türkiye komşularına saldırmaz' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının açılış oturumunda konuşma yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Türkiye ile Arap Birliği arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Orta Doğu bölgesinin, tarihinde belki de en sorunlu dönemi yaşadığını kaydeden Gül, bölgedeki sorunların birbirinden bağımsız çözülmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Gül, tüm sorunların merkezinde yer alan Filistin meselesinin bölgede karamsarlığa ve radikalizm beklentisine neden olduğunu kaydetti. Gül, Filistin'de yakın bir zamanda ulusal birlik hükümeti tesis edilmesinin sorunun çözülmesinde önemli bir adım olacağına inandığını belirtti. Tesis edilecek hükümetin her şeyden önce Filistin halkının çıkarlarına önem vermesini isteyen Gül, uluslararası toplumun da bu hükümete destek vermesi ihtiyacının altını çizdi. Gül'e "Irak'ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt devleti kurulması durumunda Türkiye’nin tutumunun ne olacağı" da soruldu.

TÜRKİYE KOMŞULARINA SALDIRMAZ

Irak’ın parçalanmasını hiçbir zaman alternatif olarak görmediklerini kaydeden Gül, "Buna bir zamanlar sempatiyle bakanlar da, bunun bir alternatif olmadığını görmeye başladı" diyerek, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının Iraklıların, komşularının ve Arap Birliği'nin görevi olduğuna işaret etti. Kerkük'teki gelişmelere de değinen Gül, bu kentte yaşanacak olumsuz gelişmelerin tüm ülkeyi etkileyeceğinin altını çizdi, kentte varılacak uzlaşmanın hem Irak'ın bütünlüğüne ve bölgeye olumlu yansımaları olacağını vurguladı. Gül, "Irak ile dayanışma göstereceğimiz gün, bugündür" diye konuştu. Gül, "İran'a bir saldırı düzenlenmesi durumunda Türkiye'nin topraklarını saldırı için kullandırıp kullandırılmayacağı" nın sorulması üzerine, "Türkiye’den komşularına hiçbir zaman saldırı söz konusu değildir, bu olmamıştır da" dedi. Temaslarının ardından dün akşam Ankara’ya dönen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Esenboğa Havalimanı’nda bir açıklama yaptı. Bakan Gül, Arap Birliği’nin, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığını oy birliğiyle destekleme kararı aldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious