Gül'den öğretmenlere tavsiyeler

Gül'den öğretmenlere tavsiyeler.9769
  • Giriş : 24.11.2008 / 15:16:00
  • Güncelleme : 24.11.2008 / 15:22:26

Gül, gelecek nesilleri yeniliklere adapte etmek konusunda öğretmenlere büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, değişimlerin gerisinde kalmamak, gelecek nesilleri yeniliklere adapte etmek konusunda öğretmenlere büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, öğretmenlere ''Sizlerin asla öğrencilerinizin, yetiştirdiklerinizin gerisinde kalmamanız gerekir. Belki anneler, babalar çocuklarının gerisinde kalabilir, kalıyorlar da ama sizlerin asla kalmaması gerekir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğle yemeği verdi. Yemeğe, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Valisi Kemal Önal, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Milli Eğitim Bakanlığından bazı bürokratlar ve 81 ilden gelen öğretmenler katıldı. Eşi Hayrünnisa Gül ile davetlileri Büyük Resepsiyon Salonu'nun girişinde karşılayan Cumhurbaşkanı Gül, Hakkari'den geldiğini belirten öğretmene ilgi göstererek, ne kadar süredir Hakkari'de görev yaptığını sordu. Yemeğe, Hüseyin Çelik'in ilkokul öğretmeni Betül Boral da katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yemek öncesinde yaptığı konuşmada, Atatürk'e ''başöğretmen'' unvanının verildiği 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak kutlandığını, bu yıl da bu unvanın verilişinin 80. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

81 ilden gelen öğretmenlere ve eğitimcilere iki yıldır Çankaya Köşkü'nün kapılarını açtığı için Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür eden Çelik, gösterilen yakın ilgiden dolayı da minnettar olduklarını söyledi.

Eğitim camiası olarak Türkiye'yi, Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırabilmek için olağanüstü bir çaba gösterdiklerini kaydeden Çelik, eğitim alanındaki reform sürecinin de devam ettiğini belirtti. Fiziki ve teknolojik altyapı, insan kaynakları gibi pek çok alanda çok ciddi iyileşme sağlandığını vurgulayan Çelik, eğitimle ilgili her konuda verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Gül de öğretmenlik gibi itibarlı bir mesleğin mensuplarını Çankaya Köşkü'nde ağırlamaktan ve onlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuşmasına başladı.

Öğretmenleri dinlemek, fikirlerini paylaşmak, hem de güzel bir gelenek oluşturmak amacıyla öğle yemeğini düzenlediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, büyük bir fedakarlıkla görevlerini yapan öğretmenleri takdir ettiğini vurguladı.

''Bütün öğretmenlerimizle gurur duyuyorum'' diyen Gül, Atatürk'ün başöğretmenlik unvanını kabul ettiği 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak kutlanmasını, ''öğretmenlere verilen değerin önemli bir göstergesi'' olarak niteledi. Kutlamaların, öğretmenlerin devlet ve millet hayatındaki özel konumunu en iyi şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin modern, müreffeh bir ülke olarak bugünlere gelmesinde en büyük payın öğretmenlere ait olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugünkü gücümüzün öğretmenlerimizin eseri olduğunun bilincindeyiz. Ülkenin geçmişinde ve bugününde sizlerin izi, emeği vardır ve Türkiye'nin geleceği de sizlerin elindedir. Yeni nesilleri yetiştirerek ülkemize karşı görevinizi en iyi şekilde yapıyorsunuz, hem de imkansızlıklara rağmen yapıyorsunuz. Bir kısmınız gerçekten çok zor bölgelerde görev yapan arkadaşlarımızdır. Hepinize gerçekten minnettarız. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller de sizlerin ellerinde şekillenmektedir.

Türkiye, özverilerinizle, gayretlerinizle yarınlara güvenle hazırlanmaktadır. Bu, öyle büyük, asil ve sonsuz mutluluk veren bir iştir ki değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Bu çabaların hepsinin kutsal olduğuna inanıyorum. Sizin için ne yapılsa azdır. Hakkınızı ödemek de gerçekten zordur.''

-''BELİRLEYİCİ ROL OYNAMAK NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜNE BAĞLI''-

Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu, bunu da her fırsatta dile getirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, yatırımların en iyisinin eğitime yapıldığına dikkati çekti.

Öğretmenlerin, sorumluluk duygusu gelişmiş, güzel ahlaklı, teknolojiyi kullanan, araştıran ve okuyan, hayatı seven iyi nesiller yetiştirmesinin önemine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, ''Her ülkenin gelişmesi, ilerlemesi, insanların potansiyelini harekete geçirebilme gücüne bağlıdır. Bunu sağlayacak olan ise nitelikli eğitimdir. Eğitimin temel direği de öğretmenlerdir'' diye konuştu.

Eğitimin nerede verildiğinin önemi olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bir barakada, iyi ve özverili öğretmenlerin vereceği eğitimden iyi yetişmiş nesillerin çıkabileceğini, en iyi binalarda ancak motivasyonu olmayan öğretmenlerin yetiştireceği nesillerin ise çok iyi olmayabileceğini ifade etti. Öğretmeni, ''insanlardan başlayarak, toplumu ve hayatı değiştirme gücü taşıyan bilge ve fedakar kişiler olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Gül, öğretmenliğin de sevgi ve fedakarlık mesleği olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, her şeyin çok büyük bir hızla gelişip değiştiğine de işaret ederek, bilim ve teknolojideki ilerlemenin tüm alanları olduğu gibi eğitimi de yakından etkilediğini söyledi.

Gül, öğretmenlere şöyle seslendi:

''Ülkelerin, günümüzün dünyasında belirleyici rol oynamaları, nitelikli insan gücüne sahip olmalarına bağlıdır. Konuşmalarımda en çok vurgu yaptığım husus, iyi eğitilmiş, nitelikli insan gücünün ne kadar önemli olduğudur. Bunun da mimarları sizlersiniz. Değişimlerin gerisinde kalmamak, gelecek nesilleri yeniliklere adapte etmek konusunda sizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Çocuk ve gençlerimizi bilgi toplumunun nitelikli bireyleri yapabilmek, eğitimdeki yatırımlarla birlikte size sunulacak imkanlara da bağlıdır.

Sizlerin bu süreçte çağımızın eğitim anlayışının gereklerine de uygun bir şekilde kendinizi sürekli yenileme ve geliştirme gayreti gösterdiğinizden eminim. Bu hızlı değişimi en yakından takip etmesi gerekenler muhakkak ki sizlersiniz. Sizlerin asla öğrencilerinizin, yetiştirdiklerinizin gerisinde kalmamanız gerekir. Belki anneler, babalar çocuklarının gerisinde kalabilir, kalıyorlar da ama sizlerin asla kalmaması gerekir. Bu bakımdan en önce kendilerini yenilemesi, olup bitenleri takip etmesi, olup bitenlere kendilerini adapte etmesi gerekenler de öğretmenlerdir.''

Öğretmenleri misafir etmekten duyduğu mutluluğu bir kez daha vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ''Milletim ve devletim adına sizlere şükranlarımı sunuyorum'' dedi. Milli Eğitim Bakanı ve bakanlık yöneticilerine de teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, öğretmenlerin ihtiyaç ve beklentilerinin, imkanlar dahilinde en iyi şekilde karşılanması için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Gül, son yıllarda yaşanan güzel gelişmelerden memnuniyet duyduğunu, beklentilerin fazla olduğunu, sınırlı imkanlar içerisinde önceliğin öğretmenlere verilmesi gerektiğini de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*