Gül'den Saddam yorumu

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Saddam Hüseyin'in idam cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak, “O, onların bileceği iş. Biz başka ülkenin işine karışmayız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, Kayseri'de gazetecilerin soruları üzerine, Irak'ın birliğinin ve siyasi bütünlüğünün devam etmesine çok önem verdiklerini söyledi. Saddam Hüseyin'in idam cezasına çarptırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, Gül, “O, onların bileceği iş. Biz başka ülkenin işine karışmayız. Irak bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve siyasi birliği olan bir ülke. Kendi seçimini yapmış ve bir göreve gelmiş bir hükümet ve parlamento var” diye konuştu.

Irak halkının geçmişten beri büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Gül, şöyle konuştu: “Irak halkı çok büyük sıkıntılar çekti. Gerek Saddam döneminde girdikleri anlamsız savaşlar, İran ile Kuveyt ile yapılan savaşlar nedeniyle milyonlarca insan öldü. Milyonlarca çocuk yetim, kadınlar dul kaldı, milyarlarca dolar da heba oldu. Bütün bu sıkıntılardan sonra 'Irak tekrar düzlüğü çıksın' diye beklenen bir dönemde, maalesef Irak şimdi başka sıkıntılarla uğraşıyor. Aslında Irak halkı ve Irak çok zengin. Arap ülkeleri içinde en büyük insan zenginliği ve tabii zenginliği olan ülke. Böyle bir ülkenin insanlarının daha mutlu ve daha müreffeh olması gerekirken, dünyanın en büyük sıkıntısını çekiyorlar.”

IRAK'IN BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÖNEMİ

Irak'ın bütünlüğünün devam etmesi gerektiğini, bu konuda son günlerde bazı yanlış düşünceler olduğunu kaydeden Gül, şöyle devam etti:

“Son gönlerde yanlış alternatifler ortaya konuyor. 'Acaba Irak bölünse daha mı iyi olur. Bu karmaşa biter mi' diye. Bu konuda herkesin dikkatini çekiyoruz. Böyle bir şey sakın alternatif olarak düşünülmesin. Çünkü öyle bir şey Irak'ı inanılmaz ayrı bir kaosun içine sokar. Komşular da tabii çok farklı davranmaya başlar. Bu sadece Irak'ın problemi değil. Tüm bölgenin, dolayısıyla tüm dünyanın problemi ağırlaşır. Onun için herkesin dikkatini çekiyoruz. Kendi ülkelerine sahip çıksınlar. Arap, Kürt bunlar hep Irak vatandaşıdır. Irak da onlarındır. Biz de komşuları olarak onlara yardımcı olmayı arzu ediyoruz.”

Gül, bu açıklamanın ardından iki gündür bulunduğu Kayseri'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious