Gül'den Talabani'ye şok uyarı!

Gül'den Talabani'ye şok uyarı!.11015
  • Giriş : 18.03.2009 / 04:55:00
  • Güncelleme : 17.03.2009 / 23:53:02

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani arasındaki görüşme sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık 30 dakika süren görüşmede Irak ziyareti öncesi genel konuların ele alındığı belirtildi. Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin, konuşması sırasında Türkiye'yi ikinci vatanı olarak gördüğünü söylediği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Gül, 5.Dünya Su Forumu kapsamında İstanbul'da bulunan Celal Talabani ile bir görüşme gerçekleştirdi. Swissotel'de basına kapalı olarak yapılan görüşme ile ilgili edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında geniş işbirliği alanları olduğuna bunların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Güvenlik sağlanınca herşeyin daha kolay olacağını söyleyen Gül'ün, "Aklımızı kullanırsak mutluluğu, kullanmasazsak acıları paylaşırız. Biz aklımızı kullanarak mutluluğu paylaşalım." dediği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Gül, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin 35 milyar dolar civarında olduğunu anlattığı, bunun önemli bölümünün doğalgaz olduğunu belirttiği öğrenilirken, Irak ile Türkiye arasında bu açıdan büyük bir potansiyel olduğunu, bunun değerlendirilmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin ise davetinden dolayı Cumhurbaşkanı Gül ile nezaket görüşmesi yaptıklarını, Irak ziyaretinde daha detaylı görüşeceklerini söylediği öğrenildi. Talabani'nin, "Türkiye'yi ikinci vatanım olarak görüyorum. İstanbul kutsal bir şehirdir. Her Iraklı mutlaka İstanbul'u görmek ister." dediği öğrenildi. Su Forumu için Türkiye'ye gelmeden önce Iraklı bütün taraflarla görüştüğünü belirten Talabani'nin herkesin Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ittfifak ettiğini söylediği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*