Gül'den teröre karşı işbirliği çağrısı

Gül'den teröre karşı işbirliği çağrısı.13607
  • Giriş : 30.03.2008 / 23:38:00
  • Güncelleme : 30.03.2008 / 23:40:32

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin terörden çok çekmiş bir ülke olduğunu ve halen teröre kurban verdiğini belirterek, “Bu tehditlere karşı koymak için uluslararası dayanışma ve işbirliği şarttır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, resmi ziyaret için Ankara’ya gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah ile baş başa görüşmelerinin ardından El Sabah onuruna Çankaya Köşkü’nde resmi akşam yemeği verdi.
“Dost ve kardeş ülke Kuveyt, Şeyh Sabah’ın dirayetli önderliğinde uluslararası alanda saygıdeğer bir konum kazanmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt’in bölgede barış ve istikrarın sağlanması ile bölge halklarının refahının artırılmasına ilişkin katkılarını takdirle karşıladığını söyledi.

“Bölgemiz yine zor bir dönemden geçmektedir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Gül, sorunların çeşitlendiğini ve birbiriyle irtibatlı hale geldiğini belirtti. Gül, Filistin meselesi ve Filistin halkının acılarının acil çözüm beklediğini ifade ederek, Irak’taki gelişmelere de dikkati çekti. Irak’ın istikrara kavuşması için katkıda bulunmaya devam etmeye kararlı olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin ülkede ve bölgede istikrar ortamına katkı sağlayacak bir şekilde sonuçlanması dileğini de yineledi. Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Terörizm ve kitle imha silahlarının yayılması tehdidi de ülkelerimiz için ortak kaygı yaratmaktadır. Terörden çok çekmiş bir ülke olan Türkiye, halen teröre kurban vermektedir. Bu tehditlere karşı koymak için uluslararası dayanışma ve işbirliği şarttır. İstikrarsızlık, şiddet ve ihtilaf ortamı bölge halklarına sadece acı ve üzüntü getirmektedir. İhtilafların sağduyu ve uzlaşı yoluyla çözümlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bölgede barış ve istikrarın hakim kılınmasını hedefliyoruz. Enerjimizin, halklarımızın refah düzeylerinin ve hayat seviyelerinin daha da yükseltilmesi için kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Bu amaç doğrultusunda, içinde bulunduğumuz bu hassas ortamda, bölgedeki tüm aktörlerin işbirliği içinde hareket etmesi daha da önem kazanmaktadır.”

Kuveyt Emiri El Sabah da ziyaretin iki dost ülke arasında özellikle ekonomik, ticari ve yatırımla ilgili değişik alanlarda ortak yardımlaşma temellerini geliştirmeyi, her iki tarafın menfaatleri doğrultusunda gelişme sürecini ileriye taşımayı, iki dost ülkedeki deneyim ve potansiyellerden yararlanmayı hedeflediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Kuveyt Emiri El Sabah’ın Pembe Köşk’teki baş başa görüşmelerinin ardından, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious