Gül'den Türkiye'ye kritik AB uyarısı

Gül'den Türkiye'ye kritik AB uyarısı.8832
  • Giriş : 28.10.2008 / 20:21:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: AB Müzakere süreci partiler üstü görülmeli. Gecikme Türkiye'ye çok şey kaybettirir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye-AB ilişkilerini ele almak üzere yasama ve yürütme organlarının temsilcilerini Çankaya Köşkü"nde biraraya getirdi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Gül “Reform sürecine hız verilmesini” istedi. Gül, “AB ile müzakere sürecini ve bu yolda atılacak adımları günlük siyasi çekişmelerin dışında tutarak, partiler üstü bir anlayış içinde ele almamız gerekir” görüşünü ifade etti. AB Uyum Komisyonu"ndaki muhalefet milletvekilleri ise hükümeti ve ulusal programda eksik gördükleri noktaları eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül"ün başkanlığında Çankaya Köşkü"nde yapılan ve yasama ile yürütme temsilcileriyle Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ele alındığı toplantıda, AB sürecine nasıl hız kazandırılacağı değerlendirildi. Gül, toplantıda bu yöndeki tavsiyelerini ve önerilerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, öncelikle Türkiye"nin AB"ye üyelik sürecine yeni bir ivme ve hareketlilik kazandırılması gereğine dikkati çekerek, “Gecikme Türkiye"ye çok şey kaybettirir. Önümüzdeki fırsatları kaçırmamalıyız” dedi.

Önceliğin samimi bir şekilde AB"ye verilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Gül, “AB ile müzakere sürecini ve bu yolda atılacak adımları günlük siyasi çekişmelerin dışında tutarak, partiler üstü bir anlayış içinde ele almamız gerekir” görüşünü ifade etti.

TBMM Uyum Komisyonu"nun güçlendirilmesi gerektiğini de belirten Gül, AB ile bağlantılı yasal düzenlemelerin öncelikli ve süratli bir biçimde Komisyon üzerinden geçirilmesinin daha doğru olacağını kaydetti.

Türkiye"nin AB"ye üyelik sürecine yönelik görüşlerin aktarıldığı toplantının, yapıcı bir atmosferde geçtiği öğrenildi.

Toplantıya, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TBMM Uyum Komisyonu Başkanı AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, Başkanvekili AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Başkanvekili CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen ve Katip Üye MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır"ın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp, Türkiye"nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır ile bakanlığın ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği"nin üst düzey yetkilileri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*