Gül'den üniversiteler için yarış çağrısı

Gül'den üniversiteler için yarış çağrısı.8832
  • Giriş : 04.09.2008 / 20:55:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversiteler arasında bir yarış ve rekabet olmasının önemine işaret ederek, YÖK'e yarışı hızlandırması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversiteler arasında bir yarış ve rekabet olmasının önemine işaret ederek, ''Aslında bunun daha da fazla olması gerekir. Bu konuda ümit ediyorum ki YÖK, daha elastik bir yapı meydana getirir, sizlere daha çok yetki verir ve üniversiteler arasında daha büyük bir yarış olur'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Sivas'taki temasları çerçevesinde Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nin yeni hizmet binası ve Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi'nin açılış törenlerine katıldı. Törenlerden önce Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ile bir süre makamında görüşen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra tören alanına geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, törendeki konuşmasında, Sivas Kongresi'nin, devletin ve Cumhuriyet'in temelinin atıldığı önemli bir buluşma olduğunu söyleyerek, kongrenin, yakın tarihin önemli olaylarından biri olduğunu vurguladı.

Ziyareti sırasında Sivas'ı gezme ve ''açık müze'' olarak nitelediği tarihi eserleri yakından görme fırsatı bulduğunu belirten Gül, Sivas'ın sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda değil, Selçuklular döneminde de merkez olduğuna dikkati çekti. Sivas'ın güçlü kültür mirasına da vurgu yapan Gül, kaderlerine terk edilen bu şaheserlerin tekrar kente kazandırıldığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, bu kültürel mirasların ''tek tek cam fanus içerisinde muhafaza edilmesi gerektiğini'' söyleyerek, restorasyon projelerinin başarıyla uygulanmasını da gururla izlediğini belirtti.

Sivas'ın böylece hakiki cazibesini kazanacağını dile getiren Gül, ''Böylece bu açık müze bütün insanlığın beğenisine sunulacaktır'' dedi.

Cumhuriyet Üniversitesini ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu da dile getiren Gül, Sivas'ın, Cumhuriyet'in kurulmasında sahip olduğu önemli yeri hatırlattı. Gül, üniversitenin de o idealler doğrultusunda Türkiye'nin ilim ve akademik dünyasına hizmet edeceğini söyledi.

Cumhuriyet Üniversitesinin kampüsünü de çok beğendiğini kaydeden Gül, ''Üniversiteden, milletin, devletin, ülkenin beklentisi 89. yıl önce olduğu gibi Anadolu'ya ışık yaymasıdır; milletimizi, muasır medeniyetler seviyesine taşımada katkı sağlamasıdır'' diye konuştu.

Üniversitenin Sivas ile bütünleştiğini, kültürel, ekonomik, sosyal hayata da katkı yapmasını beklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bugün hizmete açılan birimlerle üniversitenin daha da güçleneceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Üniversiteler arasında açık, gizli bir yarış, rekabet vardır. Bu yarış ve rekabet iyidir. Aslında bunun daha da fazla olması gerekir. Bu konuda ümit ediyorum ki YÖK, daha elastik bir yapı meydana getirir, sizlere daha çok yetki verir ve üniversiteler arasında daha büyük bir yarış olur. Bu yarış muhakkak ki üniversitelerimizi daha da güçlendirecektir. Bu yarış üniversitelerimizin akademik hayatta çok daha başarılı olmasına yol açacaktır. Çünkü rekabetin olduğu her yerde başarılar vardır, yarışın olduğu her yerde bir motivasyon söz konusu olacağı için yeni başarılar ortaya çıkacaktır. Cumhuriyet Üniversitesi de bu yarışta yerini en iyi şekilde alacaktır, bundan hiç kuşkum yoktur.''

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini, Sivas'ın ve Cumhuriyet Üniversitesinin güçlenmesi için her türlü katkıyı yapacağını belirterek tamamladı.

Rektör Prof. Dr. İlyas Dökmetaş da 34 yıllık geçmişe sahip üniversitenin, gerek Türkiye'de gerekse dünyada önemli bir yer kazanması için çalıştıklarını anlattı. Dökmetaş, üniversitenin sadece bilginin öğretildiği bir yer değil, bilginin, insanların yararına sunulduğu bir araştırma merkezi olduğunu söyledi.
Üniversite ve ilin kalkınması için ortak adımlar atıldığına dikkati çeken Dökmetaş, bu yıl öğrenci sayısının 27 bine ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmaların ardından, kurdele keserek yeni binaları hizmete açtı. Binaları gezen Gül, daha sonra Sivas Büyük Otel'e geçerek bir süre dinlendi.

-AÇIK MÜZE SİVAS-

Cumhurbaşkanı Gül'ün kentteki restorasyonu süren tarihi binaları incelemesi sırasında yetkililerden, Sivas'ın kültür ve turizm boyutunun öne çıkarılması için çalışmaların hemen bitirilmesini istediği öğrenildi.

Tarihi Kent Meydanı Projesi kapsamında restore edilen medreselerin yanı sıra meydan çevresindeki binaların tarihi dokuya uygun hale getirilmesi isteğini de yetkililere ileten Cumhurbaşkanı Gül, binaların uygun şekilde giydirilmesi, hatta gerekiyorsa yüksek katlarının yıkılması tavsiyesinde bulunduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Sivas'ın Divriği ilçesindeki Ulucami'nin çevresinin düzenlenmesi ve bu önemli eserin turizme kazandırılması için üst kurul oluşturulması talimatını verdiği de bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*