Gül'den yargıya önemli uyarı

Gül'den yargıya önemli uyarı .20957
  • Giriş : 03.11.2007 / 10:34:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yargıya önemli uyarılar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hukuk sisteminin korunmasında 'yazılı kurallar kadar yargı mensuplarının da rolü' olduğuna dikkat çeken Gül, "Devlet, gücü elinde bulunduranın değil, her zaman ve her şartta, haklının yanında o

Türkiye Adalet Akademisi'nin eğitim yılı açılış töreninde konuşan Gül, hakim ve savcı adaylarına seslenerek 'özgürlükleri öne çıkaran zihniyet değişiminin' uygulamaya da yansımasını istedi. Cumhurbaşkanı Gül, "Bazen yasalar çıksa bile uygulamada karşılaşılan zorluklar, eğer çok bilinçli bir şekilde değilse... Bunu anlayışla karşılayabiliriz. Çünkü zamana ihtiyaç var. Ama kanunlar uygulanmıyorsa, uygulamada aksaklıklar varsa o zaman çok büyük bir zafiyetin olduğunu da fark etmeliyiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Adalet Akademisi'nin Ahlatlıbel Kampüsü'nde yapılan 2007-2008 eğitim yılı açılış töreninde konuştu. Öncelikle yargı mensuplarının yüklendiği sorumluluğu hatırlatan Gül, "Hukuk sisteminin etkinleştirilmesinde, devlete güvenin ve saygının korunmasında yazılı kurallar kadar bu kuralları uygulayan ve kararlarıyla topluma adalet dağıtan yargı mensupları da önemli rol üstlenmektedir." dedi. Gül, yasalarda özgürlükleri öne çıkaran bir zihniyet değişikliği yaşandığına işaret ettikten sonra, bu yasaların uygulanmasının önemine değindi: "Bazen yasalar çıksa bile uygulamada karşılaşılan zorluklar, eğer çok bilinçli bir şekilde değilse... Bunu anlayışla karşılayabiliriz. Ama kanunlar uygulanmıyorsa, uygulamada aksaklıklar varsa, o zaman çok büyük bir zafiyetin olduğunu da fark etmeliyiz." Özgürlüklerin yasalarla güvence altına alınmasının tek başına yeterli olmadığını vurgulayan Gül, yasaların uygulanması ve sonuçlarının da önemli olduğunu kaydetti. Adaletin yolunun insan haklarını gözetmekten, eşitlikten, herkesin hakkını vermekten geçtiğini ifade etti. Devletin, vatandaşlarına karşı adil olmak ve eşit davranmak zorunda olduğunu kaydetti. Adalet duygusunu zedeleyecek davranışlardan herkesin kaçınması gerektiğine dikkat çekerken şöyle konuştu: "Devlet, gücü elinde bulunduranların yanında değil, her zaman ve her şartta haklının yanında olmalı, eylem ve işlemlerinde adaletin gücünü tesis etmeyi amaçlamalıdır. 'Bu ülkede adalet yok, yapanın yanına kâr kalıyor' gibi yanlış ve yönlendirmeye açık kanıların yerleşmesini engellemek konusunda devlete, yargı kurumlarına ve toplumun tüm kesimlerine görev düşmektedir. Yargılamanın mükemmel şekilde yapılmasını sağlamalıyız."

En önemli cübbe yargıçların

Yargı mensuplarının, öğretim üyeleri ve din adamları gibi cübbe ile görevlerini yerine getirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, hâkim ve savcı adaylarına şöyle seslendi: "Yargıçlar, din adamları ve öğretim üyelerinden daha dikkatli ve özenli davranmalıdır. Yargı mensupları, kararlarını duygularından arınarak, tarafsızlık ve vicdanî kanaatlerine göre oluşturmalıdır. Yüklendiğiniz ağır sorumlulukların bilinciyle hareket edeceğinizden şüphe duymuyorum. Sorunlarla karşılaşsanız dahi, hukukun evrensel ilkelerine bağlılıktan ayrılmayacağınıza inancım tamdır. Çeşitli kademelerde üstleneceğiniz tüm görevlerde adil olmak, tartışma çıkarmadan hareket etmek temel sorumluluğunuzdur. Cübbeleriniz, sizler için Türk milleti adına görev yapacağınızı gösteren birer semboldür. Bunun değerini iyi bileceğinizden eminim."

Gül'ün ardından kürsüye gelen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de, Türk yargısının önemine değindi. Şahin, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada tarihi misyonu gereği, güvenlik ve yargı alanlarında çok daha güçlü olması gerektiğini belirtti. Devlet kurumlarının bu amacı gerçekleştirmek için çalıştığını vurgulayan Şahin, Adalet Akademisi'nin kuruluşuyla ilgili yasa tasarısının Temmuz 2003'te Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminde yasalaştığını kaydederek, "Bu çorbanın özünde sizin de tuzunuz var. Teşekkür ederiz." dedi.

Yargıtay Başkanı Osman Arslan ise, toplumun hâkim ve savcıları her zaman takip ettiğini hatırlatarak, hâkimlerin tarafsız olması gerektiğini vurguladı. Tarafsızlığın Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri konusunda olamayacağını vurgulayan Arslan, "Bazı kararlarınızda, Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve yaşatılmasında, demokratik, laik, hukuk devletine sahip çıkmada, ay yıldızlı bayrağa sahip çıkmada taraf olacaksınız." ifadelerini kullandı.

Adalet Akademisi'nde 22 Ekim-22 Aralık döneminde 456 adlî yargı hâkim-savcı adayı eğitim görecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious