Gül'den YÖK'e atama!

Gül'den YÖK'e atama!.10406
  • Giriş : 02.03.2009 / 22:29:00

Türkiye'nin en önemli hukuk tarihçisi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, YÖK'ün boş olan üyeliğine atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, boş bulunan YÖK üyeliğine, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın`ı atadı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Gül`ün, boş bulunan YÖK üyeliğine Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın`ın Bakanlar Kurulunca yapılan seçimini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu`nun 6. maddesinin (b) fıkrası gereğince onayladığı bildirildi.

YÖK`ün, Bakanlar Kurulu kontenjanından görev yapan üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan`ın görev süresi bugün itibariyle sona ermişti.

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ HUKUK TARİHÇİSİ

1948 yılında Tokat'ın Niksar ilçesinde doğan Prof. Dr. Aydın, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi (1974). 1977 yılında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İslam Araştırmaları Enstitüsü'ne asistan olarak giren Aydın,
1981 yılında "Osmanlı Aile Hukukundaki Gelişmeler ve Hukuk-ı Aile Kararnamesi" adlı tezle doktor oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne Hukuk Tarihi yardımcı doçent olarak atandı. 1987 yılında aynı anabilim dalında doçent, 1993 yılında da profesör olan Aydın, halen aynı fakültede ve aynı anabilim dalında görevine devam ediyor. Türkiye'nin en önemli hukuk tarihçisi olan Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, akademik çalışmalar için en geniş veri tabanını oluşturan kişi olarak biliniyor. Prof. Dr. Aydın, 300 bini aşan tez çalışması, süreli yayınlar, kitaplar ve benzeri çalışmaları kapsayan akademik merkez oluşturmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*