Gül'den Youtube yasağına eleştiri

Gül'den Youtube yasağına eleştiri.10208
  • Giriş : 03.01.2009 / 11:34:00

Cumhurbaşkanı Gül, internet üzerinden yayın yapan sitelerin yasaklanmasının Türkiye'ye zarar verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Cumhurbaşkanı Gül, ATV'de yayınlanan, gazeteci Yavuz Baydar ve Fuat Uğur'un sunduğu Açık Kapı programına konuk oldu. Çekimleri Çankaya Köşkü'nde yapılan programda Cumhurbaşkanı Gül, 2008'i değerlendirdi ve gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

TEDBİR ALINIR

Cumhurbaşkanı Gül internetin önemli bir iletişim aracı olduğunu ve Türkiye'de de yaygın bir şekilde kullanıldığını ifade etti. “Türkiye'ye haksızlık etmemek gerekir” diyen Gül, “Dünyada Youtube'yi yasaklayan ülkeler arasında Türkiye'yi görmek istemem doğrusu. Bu Türkiye'yi başka bir gruba sokar. Bu Türkiye'ye ağır zararlar verir. Bazen hoşgörüyle karşılanmayacak, yıkıcı, sineye çekilmeyecek yayınlar oluyorsa bunların tedbirini başka şekillerde almak gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Özür kampanyası olumsuz etkiler

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenilerden özür kampanyasının Ermenistan-Türkiye ilişkilerindeki süreci olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Birisi bir şey yaparken devletten, kurumlardan izin alarak yapmıyor bu ülkede. Ama neticeleri açısından bu son tartışmalara baktığımızda ben bunların olumlu katkıları olduğu kanaatinde değilim.

Etkilemiştir de. Türkiye'de beğendiğiniz veya beğenmediğiniz, sevdiğiniz veya sevmediğiniz, desteklediğiniz, mücadele ettiğiniz fikirler eğer şiddet yoksa konuşulabilir. Ama bunlar bazen öyle bir zaman süreci içerisinde oluyor ki konuların hassasiyeti itibariyle kutuplaşmalar gibi çok büyüt boyutlara ulaşıyor” diye konuştu.

Erdoğan kadim dostumdur

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ile ilişkilerinin nasıl olduğunun sorulması üzerine “Sayın Tayyip Beyle 1968'lerden beri arkadaşız. Kadim dostumdur. Başbakan Erdoğan ile dostluğumuz farklıdır, dostluğumuz bizim medeni örtüler içerisinde gayet profesyonelce bugünkü konumlarımız itibariyle aynı şekilde devam etmektedir. Biz düzenli görüşmelerimizi hiç aksatmadan yaparız” dedi.

Yetkimi devretmeye hazırım

Gül, üniversite rektörlüklerine yapılan atamalarla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı olarak yetkilerinden vazgeçebileceğini daha önce ifade ettiğini hatırlatarak, “Üniversitelerin ülke meselelerinin aşılmasına katkı sağlamalarını istiyorum. Ama günlük siyasetin bir platformu olmaması gerekir. Onun için bütün güçlerini bu kendi misyonlarına biraz yoğunlaştırmaları gerektiğine inanıyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*