Güldünya davasında amca tahliye edildi

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Evlilik dışı ilişkiye girdiği gerekçesiyle kardeşleri tarafından öldürülen Güldünya Tören davasında, "azmettirici" olarak yargılanan amca Mehmet Tören tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evlilik dışı ilişkiye girdiği gerekçesiyle kardeşleri tarafından öldürülen Güldünya Tören davasında, Yargıtay’ın "Ceza yetersiz" ilamının kabul edilmesinin ardından görülen duruşmada "azmettirici" olarak yargılanan Güldünya Tören’in amcası Mehmet Tören tahliye edildi.

Güldünya Tören’in töre cinayetine kurban gitmesiyle ilgili Bakırköy 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmaya, Güldünya’nın tutuklu olan kardeşleri İrfan Tören, Ferit Tören, amcaları Mehmet Tören ile tanık olarak Alaattin Ceylan ve Adem Kutlu katıldı.

Küçükçekmece’deki evinde Güldünya Tören’i 1 ay saklayan imam Alaattin Ceylan, tanık olarak dinlendi. Ceylan, ifadesinde Güldünya Tören’i kendisinden almaya İrfan Tören’in geldiğini, Mehmet Tören’in olay yerinde bulunmadığını belirti. İmam Ceylan’ın ifadesinden sonra savunma yapan sanıkların avukatı Mehmet Talat Seyhan, Mehmet Tören’in yaralama olayında işyerinde olduğunu anlatarak "Bu nedenle azmettirme gibi bu olay mümkün değildir. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" dedi. Mahkeme heyeti, tahliye talebinde bulunan amca Mehmet Tören ’ifadesinden sonra tahliye etti. Diğer sanıklar İrfan Tören ile Ferit Tören’in ise tutukluluk haline devam kararı vererek duruşmayı erteledi.

Yargıtay, Güldünya Tören olayında, adam yaralamak suçundan yargılanan ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Ferit Tören ile müebbet hapis cezasına çarptırılan İrfan Tören için adam öldürmeye teşebbüs ve kasten adam öldürmek suçlarından yargılanma talep edilmişti. Yargıtay ilamına göre, karar verilmesi halinde daha önce tek müebbet alan İrfan Tören, infaz yasası gereği müebbet hapis cezasından 20, 8 yıllık hapisten de 5 yıl olmak üzere toplam 25 yıl cezaevinde kalacak. Küçük kardeşi Ferit Tören de 16 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious