Gülen hareketi, yerel ile küresel arasında köprü kuruyor

Gülen hareketi, yerel ile küresel arasında köprü kuruyor.9269
  • Giriş : 27.10.2007 / 13:32:00

Değişik ülkelerden gelen akademisyenler, "Değişen İslam Dünyası: Fethullah Gülen Hareketinin Katkıları"nı konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın değişik ülkelerinden gelen akademisyenler, önceki gün İngiliz Lordlar Kamarası'nda açılışı yapılan "Değişen İslam Dünyası: Fethullah Gülen Hareketinin Katkıları" isimli konferansın ikinci gününde Gülen'in fikirlerini ve Gülen hareketinin İslam dünyasına etkisini ele aldı.

"Uluslar Ötesi Bir Fenomen Olarak Gülen Hareketi" başlıklı bir tebliğ sunan Londra Üniversitesi Savunma Etütleri ve Savaş Çalışmaları Grubu'nda öğretim üyesi olan William Park, Gülen hareketinin dünyanın dört bir yanındaki eğitim ve diyalog faaliyetleriyle uluslarüstü yeni bir elit oluşturduğunu ileri sürdü. Londra Üniversitesi'nde yapılan konferansın dün sabah yapılan "Türkiye ve Anadolu Müslümanlığını Yeniden Tanımlamada Gülen Hareketi" başlıklı oturumda Türk kültüründe üçüncü yolun oluşmasında Gülen hareketinin etkisinin konu edildiği bir tebliğ sunan araştırmacı Marie-Elisabeth Maigre, Gülen hareketinin, faaliyetleriyle Türkiye'de kutuplar arasında bir köprü oluşturduğunu söyledi. Gülen hareketinin, sadece "yerel ile küresel arasında" değil, aynı zamanda "laik Kemalistlerle İslamcılar arasında" da bir üçüncü yol oluşturduğunu ifade etti. London School of Economics'te araştırmacı olan Maigre, bir uzlaşı ve sentez adamı olarak Gülen'in, yerel ile küresel ve Kemalist ile İslamcılar arasında bir aracı rolü oynadığını ileri sürdü. Gülen hareketinin; fikir ve din özgürlüğü, demokrasi, Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren hareketin eğitim ve diyalog faaliyetleriyle çok kültürlülüğe özel bir önem atfettiğine dikkat çekti. Tebliğinde, "Gülen hareketi, Türkiye'deki siyasal İslam'ın ılımlılaşmasını etkiledi mi?" sorusunu soran Maigre, hareketin bu konuda önemli bir rol oynadığını; fakat tek olmadığını savundu. Maigre, Gülen hareketinin en büyük başarısının, Türkiye'deki İslamcı hareketleri ve mensuplarını, oluşturduğu ılımlı üçüncü yola çekmesi olarak gösterdi. Londra Üniversitesi Savunma Etütleri ve Savaş Çalışmaları Grubu'nda öğretim üyeliği yapan William Park ise Gülen hareketinin Türklük unsurlarını koruyarak nasıl uluslararası bir aktör haline geldiğini tartıştı. Gülen hareketinin küresel diyalog ve eğitim faaliyetleriyle yeni bir uluslarüstü elitin oluşmasına katkıda bulunduğunu belirterek bunun sonuçlarının devletler arası ilişkilere de olumlu etkisi olduğunu ileri sürdü. Dünkü konferansın açılışını yapan Londra Üniversitesi, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu'nun İslami Çalışmalar Merkezi direktörü Prof. Abdul Haleem, Gülen hareketinin özellikle eğitim faaliyetlerinde İslam dünyasında "rakipsiz" olduğunu söyledi. Prof. Abdul Haleem dünyanın değişik ülkelerinde açılan okulların Gülen'in hoşgörü ve diyalog felsefesini yansıttığını söyledi.

Chicago Loyalo Üniversitesi'nde İslami araştırmalar profesörü Marcia Hermansen, "Gülen cemaatinde hafızanın işlenmesi" başlıklı tebliğinde, Gülen hareketinin sembolleri üzerine yaptığı kapsamlı etnografik çalışmayı sundu. Gülen hareketi ile anılan kurum ve yayınların isimleri ve içeriklerinden yola çıkarak daha çok feza ve suyla ilgili isimler ve temaların tercih edildiğine, durağanlığını temsil eden hiçbir göl isminin tercih edilmemesine dikkat çekti. Bunun, Gülen hareketinin dinamik karakterini sembolize ettiğini belirtti. Türk tarihi, tecrübeleri ve ruhunun diğer İslam ülkelerinden farklı olduğuna değinen gazeteci Mustafa Akyol ise, bir Türk İslamı'ndan bahsetmenin mümkün olduğunu savunarak Gülen hareketinin bu anlayışı temsil ettiğini ifade etti. Akyol, Gülen hareketinin "İslam dünyasının gerçek anlamda nasıl modernleşebileceğini gösterdiğini" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious