Gülen'e 'yol gösterici' tanımlaması

Gülen'e 'yol gösterici' tanımlaması.18740
  • Giriş : 04.12.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 04.12.2008 / 00:08:07

Albright, " Teksas eyaletinin Houston şehrindeki Gülen Enstitüsü'nün davetine icabet ederek bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hyatt Oteli'nde yapılan "Madeleine Albright'la Bir Mükaleme" konulu öğle yemekli toplantıda Obama dönemine ilişkin önemli mesajlar veren eski bakanı şehrin önde gelen isimlerinden oluşan seçkin davetli topluluğu ilgiyle izledi.

Washington'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil bazı dünya liderleriyle G-20 zirvesi vesilesiyle Obama adına özel görüşmeler yapan heyette yeralan Albright'ın görüşleri, yeni başkana yakınlığından dolayı Amerikan ve dünya kamuoyunda oldukça önemseniyor.

Albright, Obama yönetiminin ABD dış politikasını yeniden dengeli konumuna getireceğini kaydederken, belki ilk 100 değil 1000 günde bile kaybedilen zeminin telafi edilemeyeceğinin altını çizdi ve "sabırlı" olunması çağrısında bulundu.

Albright, "Gülen Enstitüsü ve benzerlerinin çalışmaları sonucu insanlar Müslümanları otomatik olarak terörist olarak tanımlamıyor; ama Amerika'da bu oldu." dedi.
Yolunu şaşıran dünyada bir "yol-gösterici"ye ihtiyaç olduğunu söyleyen Albright, bu rolü "demokratik değerlere karşı çıkanlar", "radikal popülistler", "agresif milliyetçiler" ve "kutsal savaş havarileri"nin ifa edemeyeceğini kaydederek şöyle devam etti: "Bunun, Gülen Enstitüsü'nün kalbinde ve bu öğle yemekli toplantılar serisinde mündemiç değerlerde bulunması çok daha muhtemel. Bu değerler, uluslararası diyaloğa bağlılık, kültürel çeşitliliği anlama, insani adalete destek ve barış sevgisini içeriyor."

ABD Temsilciler Meclisi Teksas Milletvekillerinden Al Green de, Gülen Enstitüsü'nün "barış getirme işi"yle meşgul olduğunu belirterek, "Enstitüyü ırksal ve etnik birlikte yaşama ekümenik bir yaklaşım getirmesinden dolayı tebrik ediyorum." dedi.

Bir başka Teksas milletvekli Sheila Jackson Lee, tarihi bir "dönüşüm anı" yaşadığımızı belirterek, Gülen Enstitüsü'nü bu dönüşümün "çerçeve"sini iyi yakalamış olmakla övdü. Çerçeveyi ise "insanlık onurundan dolayı her insana saygı duyan bir sosyal sistem" olarak tanımladı. Lee, "Güvenlik kadar barışı bağrına basan yeni dış politika anlayışına benimsemiş bir enstitünün burada bulunmasına seviniyorum." şeklinde konuştu.

Türkiye'yi "harika bir demokrasi ve Müslüman ülke örneği, güçlü müttefik ve ABD'nin dostu" olarak nitelendiren Lee, ABD'deki yeni yönetimin Ortadoğu'da başlatacağı barış müzakerelerinde Türkiye'nin "öncü rol" oynayacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*