Gülen'in avukatı: "Rusya'da açılan böyle bir dava yok"

Gülen'in avukatı:
  • Giriş : 11.04.2008 / 13:04:00

Erdemli, gazetelerde yer alan Rusya'nın müvekkiline dava açtığına ilişkin haberleri yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, gazetelerde yer alan Rusya'nın müvekkiline dava açtığına ilişkin haberleri yalanladı.

Erdemli, Rusya'da Gülen hakkında açılmış hiçbir dava bulunmadığını, sözkonusu iddiaların tamamen gerçek dışı ve dayanaksız olduğunu açıkladı. Bu tür iddiaların devam etmekte olan yargı sürecini etkilemeye dönük olduğunu belirten Orhan Erdemli, "Hiçbir araştırma yapılmadan kişiler aleyhinde bu şekilde iftira düzeyinde yayınlar yapılması objektif ve sorumlu gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmamaktadır." dedi.

Avukat Orhan Erdemli, açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "11.04.2008 tarihli bazı basın yayın organlarında müvekkilim Muhterem Fethullah Gülen hakkında tamamen asılsız iddialara yer verilmiştir. "Rusya'dan Fethullah Gülen'e darbe", "Rusya Fethullah Gülen Cemaatinin kökünü kazıdı" gibi başlıklarla çıkan sözkonusu yayınlarda; Rusya Yüksek Mahkemesi'nin aşırı radikal örgütlerle ve terörist gruplarla ilişkisi olduğu gerekçesiyle Fethullah Gülen'in Rusya'daki tüm faaliyetlerini yasakladığı" ileri sürülmüştür. Sözkonusu iddialar tamamen gerçekdışı ve dayanaksızdır. Rusya'da Sayın Gülen hakkında açılmış herhangi bir dava bulunmamaktadır. Hiçbir araştırma yapılmadan kişiler aleyhinde bu şekilde iftira düzeyinde yayınlar yapılması objektif ve sorumlu gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu tür iddiaların, devam etmekte olan yargı sürecini manipüle etmeye yönelik olduğunu kamuoyuna saygılarımızla sunarız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious