Gülen'in avukatından cevap

Gülen'in avukatından cevap .8422
  • Giriş : 20.11.2008 / 16:47:00
  • Güncelleme : 20.11.2008 / 16:52:59

Gülen'in Amerika'da kalıcı oturum izniyle ilgili gazetelerde gündeme getirilen iddiaları, avukatı cevaplandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Klasko, Gülen'in vatandaşlık için herhangi bir başvurusunun söz konusu olmadığını dava sonunda sadece kalıcı oturum izni aldığına dikkat çekti. Dava sürecinde Türkiye'den kararı etkilemeye yönelik baskı ve yanlış bilgiler gelmiş olabileceğini söyleyen Klasko, mahkemenin bunları ciddiye almadığını ifade etti.

Dinlerarası Diyalog ve eğitim çalışmalarıyla bütün Dünyanın ilgisine çeken ve düşünceleri Dünyanın önde gelen üniversitelerinde masaya yatırılan Fethullah Gülen kısa bir süre önce sağlık sorunları sebebiyle kaldığı Amerika'da oturum izni aldı. Ancak Türkiye'de bazı medya organları hem mahkeme sürecini hem de mahkemenin aldığı kararı çarpıtarak vermeyi tercih etti.

Gülen ve mahkeme süreciyle ilgili iddiaları avukatı Ronald Klasko, Samanyolu Habere anlattı. İddia edildiği gibi Gülen'in hiçbir zaman vatandaşlık için başvurmadığını anlatan Klasko, mahkemenin verdiği kararla Gülen'e sadece oturum izin verildiğini söyledi.

SAYIN GÜLEN, AMERİKA'DA VATANDAŞLIK DEĞİL, KALICI OTURMA İZNİ ELDE ETTİ. KENDİSİ BANA VATANDAŞLIK STATÜSÜ HAKKINDA HERHANGİ BİR ŞEY SORMUŞ BİLE DEĞİL, BUNUNLA İLGİLENİP İLGİLENMEDİĞİNE DAİR ELİMDE BİR BİLGİ YOK. BİZİM YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ VE KENDİSİ İÇİN ELDE ETTİĞİMİZ HAK OTURMA İZNİYDİ. AMERİKAN VATANDAŞI OLMAK ÇOK FARKLI BİRŞEYDİR Kİ, BU GÜNDEME BİLE GELMEDİ.

Ronald Klasko, eğitim çalışmalarına verdiği destek ve fikirleriyle dünyanın önde gelen entellektüeli seçilen Gülen'in bu özelliklerinin oturum izni almasındaki en büyük etken olduğuna dikkat çekti.

SAYIN GÜLEN, OLAĞANÜSTÜ YETENEK KATEGORİSİ ALTINDA, HALİ HAZIRDA MEVCUT OLAN EN YÜKSEK KATEGORİDE BU İZNİ ALDI. BİZ, BÜTÜN DÜNYADAN PEK ÇOK İNSAN İÇİN BU TÜR VAKALARI ÇOK YAPTIK VE BUNLARIN HEPSİNİ DE BAŞARIYLA YAPTIK VE BUNLARDAN ELİMİZE YÜZLERCESİ GELDİ. VE SAYIN GÜLEN, BU YÜZLERCE KİŞİ ARASINDAN BUNUN İÇİN EN YÜKSEK NİTELİKLERE SAHİP OLANIYDI. VE NİHAYETİNDE DE FEDERAL YARGIÇ, SAYIN GÜLEN'İN OLAĞANÜSTÜ YETENEK VASFINI KARŞILADIĞI GÖRÜŞÜNÜ ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SAVUNDU. VE EĞER OLAĞANÜSTÜ YETENEK VASFINI KARŞILIYORSANIZ, KALICI OTURMA İZNİ ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ TEMEL GEREKLİLİĞE SAHİPSİNİZ DEMEKTİR.

Gülen'in avukatı dava sürecinde Türkiye'den bazı çevrelerin mahkemeyi etkilemek için baskı oluşturmaya çalışmış olabileceğini ancak mahkemenin bunları ciddiye almadığını vurguladı.

DAVA SIRASINDA HÜKÜMET, BAZI İDDİALAR ÖNE SÜRDÜ VE BU BİLGİLER TÜRKİYE'DEN GELMİŞ DE OLABİLİR GELMEMİŞ DE. ONLARIN BİLGİLERİ NERDEN EDİNDİKLERİNİ KESİNLİKLE BİLMİYORUM. AMA BENİM GÖRÜŞÜME GÖRE, BUNU SAVUNMAK İÇİN HERHANGİ BİR DELİLLERİ YOKTU VE AMERİKAN SİSTEMİNDE DELİL OLMADAN BİRŞEYİ SÖYLEMEK HİÇBİR ANLAMA GELMİYOR. YARGIÇ BUNLARA HERHANGİ BİR ÖNEM ATFETMİŞ GİBİ GÖRÜNMÜYOR. BU MAHKEMENİN KARARINI ETKİLEMEMİŞTİR VE ÖYLE GÖRÜNÜYOR Kİ MAHKEME DE BUNA HİÇ AĞIRLIK VERMEMİŞTİR.

Gülen'in avukatı, dava sonunda mahkemenin verdiği kararın Amerikan yargı sistemine olan güveni de ortaya koyduğuna dikkat çekti.

BİZDE BİR DENGE SİSTEMİ VARDIR. EĞER SİZİN İSTEMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ YAPAN BİR BİRİM VARSA O ZAMAN BAŞKA BİR BİRİME BAŞVURABİLİRSİNİZ. O YÜZDEN ŞAYET AMERİKAN GÖÇMENLİK BÜROSU SAYIN GÜLEN'İN KALICI OTURMA İZNİNE SAHİP OLMASINI SAĞLAYACAK NİTELİKLERE SAHİP OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORSA MAHKEME SİSTEMİNE BAŞVURMA ŞANSINIZ VAR. AMERİKA'DAKİ YARGIÇ DA, BİZİM, SAYIN GÜLEN'İN KESİNLİKLE KALICI OTURMA İZNİ ALMA VASIFLARINA SAHİP BİRİ OLDUĞU YÖNÜNDEKİ ÖNERİMİZLE AYNI KARARI VERDİ.

Ronald Kalasko, dava sürecinde zaman zaman biraraya geldiği Gülen'den etkilendiğini de söyledi.

SANIRIM BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN ŞEY ONUN MÜTEVAZILIĞİ OLDU. ÖYLE DAVRANIYORDU Kİ ONUNLA TANIŞMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONURKEN SANKİ KENDİSİ BENİMLE TANIŞMAKTAN DOLAYI ONUR DUYMUŞTU. AYRICA BİR AVUKAT OLARAK, MÜVEKKİLİNİZİN YAPTIĞI YA DA ÖĞRETTİĞİ HER ŞEYE İNANMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. AMA ÖĞRETTİĞİ YA DA SAVUNDUĞU ŞEYLER GERÇEKTEN ÇOK OLUMLU ŞEYLERSE BUNUN HİÇ KUŞKUSUZ SİZE YARARI DOKUNUR. BENİM BUNU HİSSETMEM DE, ONUN GÜÇLÜ BİR SAVUNUCUSU OLMAM DA BANA ÇOK YARDIMCI OLDU.

SAMANYOLU HABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*