Güler, zamma ilişkin soruları cevapladı

Güler, zamma ilişkin soruları cevapladı.10089
  • Giriş : 04.11.2008 / 17:08:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgazın dolarla alınıp, TL ile satıldığını belirterek, doğalgaz zammında bunun da etkisinin olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgazın dolarla alınıp, TL ile satıldığını belirterek, doğalgaz zammında bunun da etkisinin olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Telekomda işçi çıkarma ve emekliye zorlamalara ilişkin gündemdışı söz aldı. Yazıcıoğlu, Telekomun sözleşmede yer alan sayıda işçi çalıştırma sorumluluğunu yerine getirmediğini ileri sürerek, ''İşçi sayısı, daha ne kadar azaltılacaktır?'' diye sordu.

Yazıcıoğlu, kurumdaki nitelikli insanların bir kısmının işsiz kaldığını, bir kısmının da kamu kurumlarında 4C kapsamında sözleşmeli çalıştırıldığını söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, yılbaşından beri doğal gaza yüzde 82 zam yapıldığını bildirerek, ''Zam, BOTAŞ'ı ayakta tutmak için yapılmıştır'' dedi.

Ankara'da yaşayanların tükettiği doğal gazın parasını peşin ödediğini, ancak Ankara Büyükşehir Belediyesinin BOTAŞ'a borcunu ödemediğini söyleyen Öztürk, ''Bu zamlarla halkın ümüğünü sıkmakla kalmadınız, kalbine hançer sapladınız. 503 YTL asgari ücret, doğal gaz, elektrik ve su faturasını ancak karşılıyor'' diye konuştu.

-''DOLARLA ALIYORUZ TL İLE SATIYORUZ''-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz zammına ilişkin eleştirilere cevap vermek üzere söz aldı.

Türkiye'nin doğalgazda tamamen dışa bağımlı olduğunu anlatan Güler, ''Kendi karasularımızda sondaj çalışmalarına başlanacak. Matkabın ucunun rezervlere değmesi lazım. İnşallah sondajlardan çıkacak olumlu sonuçla dışa bağımlılığımız büyük ölçüde ortadan kalkacak'' diye konuştu.

Güler, doğalgaz fiyatının dolar kuruna ve petrol fiyatına bağlı olduğunu belirterek, ''Her iki kaynakta da dışa bağımlıyız. Petrol fiyatları değiştiğinde veya dolar kuru değiştiğinde doğal gaz fiyatları değişiyor. Bu değişim, 6-9 ay geriden geliyor. İran'dan aldığımız gaz 9 ay, Rus gazı da 6 ay geriden hesaplanıyor. Yıllık 1.5 trilyon dolarlık bir piyasa. Kuralı koyan üretici firmalar. Zamanında kuralı koymuşlar; bizim yüzde 2'lik payımız var'' diye konuştu.

Doğalgaz piyasasının gereği zam yapıldığını söyleyen Güler, şöyle devam etti:

''Doların değeri yüzde 33 arttı. Petrol fiyatları yüzde 120 artmasına rağmen bizim yaptığımız zam oranı toplam yüzde 60-70 oldu. Doğalgazı dolarla alıyoruz, vatandaşa TL olarak satıyoruz. Bunun da etkisi oluyor. Doları, petrol fiyatını artıran biz değiliz. üstelik doğal gazı sıfır karla satıyoruz. Aksi takdirde BOTAŞ, zarar edecekti vatandaştan alacaktık. Ekonominin gereği neyse onu yapıyoruz.''

-''BOTAŞ'IN ALACAKLARI, SAĞLAM YERDEN''-

Güler, doğalgazın daha önce yüzde 28 karlılık oranıyla satıldığını belirterek, şimdi sıfır karla sattıklarını kaydetti.

AK Parti döneminde doğalgaz kullanan il sayısının 9'dan 63'e çıktığını bildiren Güler, ''Önemli projeler gerçekleştirdik. Doğalgaz iç hattını 4 bin kilometreden 11 bin kilometreye çıkardık. Önceden 9 il doğalgaz kullanıyordu şimdi 63 oldu. Halkın şikayeti olsaydı böyle teveccüh göstermezdi'' diye konuştu.

Genel Kurul salonundaki avizeleri gösteren Güler, tüketilen enerjinin yarısının doğalgazdan üretildiğini söyledi.

Güler, bazı milletvekillerinin BOTAŞ'ın alacaklarına yönelik laf atması üzerine ''BOTAŞ'ın alacakları sağlam müşterilerden; devletten. Merak etmeyin alacağız. BOTAŞ, şimdiye kadar zarar etmedi. BOTAŞ, yatırım, işletme ve servis alanında çok başarılı'' karşılığını verdi.

MTA tarafından Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde jeotermaldan elektrik üretimi ihalesi yapıldığını belirten Güler, ''İhaleyi yaptık. 19 milyonluk bir ihale. İşte vatandaşlık, milliyetçilik yerli kaynakla oluyor'' dedi.

Güler, bakanlığı döneminde 60 bine yakın ihale yaptıklarını belirterek, 520 şirkete ihale yasağı getirdiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*