Güler: Amaçları provake etmekti

Güler: Amaçları provake etmekti .12196
  • Giriş : 01.05.2009 / 21:47:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylarla ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Güler olay çıkartan grupların sendikacı ve işçi olmadığı amaçlarının provake etmek olduğunu söyledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim ve çevresindeki 1 Mayıs kutlamaları sırasında marjinal grupların polise 20 ayrı noktadan saldırısı olduğunu bildirdi.

Güler, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile bugün kentte yaşananlara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

''Belli illegal örgütlerin, marjinal grupların, sabote etmek amacıyla her vesileyle Taksim'e çıkmak, işçi örgütlerinin arkasına takılmak, provokatif eylemlerde bulunmak istemesi'' nedeniyle istenmeyen görüntülerin ortaya çıktığını ifade eden Güler, bunun kendilerini üzdüğünü söyledi.

Vali Güler, ''Bu yılki 1 Mayıs'ın farklılığı, Emek ve Dayanışma Günü olarak resmi tatil şeklinde idrak edilmiş olmasıdır. TBMM Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza, Türk Milleti huzurunda teşekkür ediyorum. Bütün partilerin katılımıyla gerçekleşen bir bayram olmuştur, bunun değeri bilinmelidir'' şeklinde konuştu.

Sadece Taksim'e endeksli bir Emek ve Dayanışma Bayramı'ndan bahsetmenin haksızlık olacağını düşündüğünü dile getiren Güler, daha önce sendika ve konfederasyonlarla varılan mutabakat çerçevesinde Türk-İş ve Hak-İş'in sabah çelenk bıraktıklarını ve Kadıköy'de bir miting gerçekleştirildiğini anlattı.

Önceki mutabakata göre, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin de içinde bulunduğu diğer örgütlerin ve CHP yöneticilerinin de yer aldığı bir grubun Taksim'e gelerek saygı duruşunda bulunduğunu kaydeden Güler, bu örgütlerin mesajlarını ilettiklerini ve bu anlamda 1 Mayıs'ın amacına ulaşmış olduğunu vurguladı.

Vali Güler, bazı grupların bu günü sabote etmek adına önceki yıllarda benzerini yaptıkları davranışları sergilediklerini belirterek, vatandaşlara, polisin yaptığı davranışları izlerken, polise yapılan davranışları da izlemeleri önerisinde bulunduğunu, bu anlamda mukayese yapabilecek bir ortamın oluştuğunu söyledi.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi polise yine taş, sopa, molotofkokteyli ve çelik bilyelerle saldırıldığına dikkati çeken Güler, taşların kaldırımlardan söküldüğünü, bazı iş yerlerinde yangın çıkmasına yol açacak saldırılar yaşandığını ve araçların tahrip edildiğini anlattı.

-''FAİLLER TEK TEK BELİRLENİP, GEREĞİ YAPILACAK''-

Vali Güler, tüm bunların faillerinin tek tek belirlenip kanuni gereğinin yapılacağını belirterek, şöyle devam etti:

''Olaylarda 29'u kadın olmak üzere 108 gözaltı yapıldı. Olaylar sırasında 21 güvenlik görevlimiz de yaralandı. POlis arkadaşlarımızın tedavileri yapılıyor. Vatandaşlarımızdan da küçük yaralanmalar oldu. Ayakta tedavileri yapıldı. Ama bu grupların hedef gözetmeksizin güvenlik görevlisi, polis, vatandaş ve basın mensuplarını da hedef alan saldırılarına da şahit olduk.''

Bunların hiçbirinin işçi veya sendika görevlisi olmadığına işaret eden Vali Güler, bu kişilerin, herhangi bir siyasi parti veya bu kutlamalara katılan gruplara mensup insanlar olmadığını söyledi.

Vali Güler, marjinal grupların polise 20 ayrı noktadan saldırısının söz konusu olduğunu, meydana zorla girilmeye çalışıldığını ve bunların girişine mani olunduğunu vurgulayarak, çıkan olaylarda çok sayıda malzemenin de ele geçirildiğini bildirdi.

Güler, kutlamalarda ''sorumluluk duygusu içerisinde hareket eden'' sendikalara da teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*