Güler: Doğalgazda sorun söz konusu değil

Güler: Doğalgazda sorun söz konusu değil.28036
  • Giriş : 19.02.2008 / 13:43:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ağır kış koşullarına rağmen doğalgaz konusunda herhangi bir sıkıntının sözkonusu olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Büyükhanlı Park Otel'de düzenlenen enerji verimliliğine ilişkin bir toplantıya katılan Bakan Güler, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularnıı cevapladı.

İran'dan gelen doğalgazın ne aşamada olduğuna ilişkin bir soruya Güler, "Şu anda İran'dan gaz geliyor. Ayrıca, diğer tesislerimiz de tam kapasiteyle çalışıyor" diye karşılık verdi. Türkiye'nin yaşadığı ağır kış şartlarına rağmen, su dahil, doğalgaz, kömür ve elektrik konusunu başarıyla yönettiklerini ifade eden Güler, bundan sonra da halkı üşütmeden bunu sürdüreceklerini kaydetti.

Güler, soğuklar nedeniyle bir ara Azerbaycan'dan gelen gazda bir kesintinin yaşandığını, ancak bunun tekrar normale döndüğünü açıkladı. Doğalgaz kesintilerine karşı depolama yaptıklarını vurgulayan Güler, bununla birlikte LNG terminalleri ile Battı hattından gelen gazın yeterli düzeyde olduğunu, dolayısıyla herhangi bir sorunun söz konusu olmadığını söyledi. Güler, "Son derece soğuk ve ağır şartlarla geçen bir kış dönemini halkı üşütmeden başarı ile yönetiyoruz" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanının, enerji alanıyla ilgili olarak Türkiye'ye ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Güler, enerji konusunda Rusya'ya son derece önem verdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Biz zaten bütün projelerimizde açığız onlarla çalışma yapmaya, Samsun-Ceyhan projesi başta olmak üzere hazırız, onlarla görüşmelerimiz de gayet olumlu şekilde sürüyor. Türkiye'nin enerji projelerinde gerek doğal gaz, gerek yer altı depolama gerekse petrol, boru hatları ve nükleer enerji ile yenilebilir enerji dahil olmak üzere bir çok alanda Rusya ile yürütebileceği çalışmalar var. O bakımdan Rusya bizim son derece önem verdiğimiz ve projelerimiz olan önemli bir komşumuz dolayısıyla ilişkilerimiz gayet pozitif."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious