Güler düşük petrol fiyatından memnun

Güler düşük petrol fiyatından memnun.9750
  • Giriş : 17.10.2008 / 14:53:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, petrol fiyatlarındaki düşüşün kendilerini memnun ettiğini belirterek, "(Bu düşüşü) bunu da zamanı gelince uygulayacağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, Dünya Enerji Konseyi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesinin ortaklaşa düzenlediği "Caspian Supplies to Europe and the Role of Transit Countries" konulu paneldeki konuşması öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kendisine yönelik, "17 Aralık 2007'de, İstanbul WOW Otel'de, İsrail Enerji Bakanı ile bir araya geldiniz mi? Geldinizse konu neydi? Oteldeki yemek masraflarını hangi grup karşıladı?" sorusunu hatırlatması üzerine Güler, şunları kaydetti:

"Yazılı olarak gönderdiğini söyledi ama bana henüz sorusu gelmedi. Onunla ilgili cevabı vereceğiz zaten... Bunlar resmi görüşmelerdir. Bunların gizli kapaklı tarafı yok. Uluslararası teamüllerle beraber görgü kurallarına uygun bir ilişkidir bu... Dolayısıyla sorusu elime geçince gereken cevabı vereceğiz."

Güler, "Küresel kriz ortamında enerji fiyatlarında artış beklemek doğru olur mu?" sorusu üzerine, petrol fiyatlarının düşmesinin kendilerini memnun ettiğini belirterek, bunun kalıcı olmasını ümit ettiğini söyledi.

Bu arada doların da artmaması gerektiğine dikkati çeken Güler, "Bu düşüş bizi memnun ediyor. Bunu da zamanı gelince uygulayacağız. Doğal gaz fiyatları tabiatı icabı 6-9 ay geriden geliyor. Buna göre değerlendirme yapıyoruz. BOTAŞ da bununla ilgili kayıtlarını günü gününe tutuyor. Ona göre değerlendirmeyi birlikte yapacağız" diye konuştu.

Hilmi Güler, BOTAŞ'taki yolsuzluk iddialarına ilişkin bir soru üzerine de, "Öyle bir şey söz konusu değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*