Güler: Elekriğe kesinlikle zam yok

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Elektriğe kesinlikle zam yapmayacağız" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet, seçim nedeniyle IMF'ye direndiği tek konu olan elektrik zammında geri adım atmayınca, Güler, "Elektriğe kesinlikle zam yapmayacağız" açıklamasında bulundu.

“Afşin-Elbistan Havzası Çöllolar Kömür Sahası İşletme Sözleşmesi” imza töreninin girişinde basının Ilısu Barajı ile ilgili sorularını yanıtlayan Güler, teknik ekiplerin son görüşmeyi mayıs ayında yapacağını belirtti. Dün yapılan görüşmelerde suyun kullanımıyla ilgili önemli adımlar atıldığını söyleyen Güler, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) teknik elemanlarının Suriyeli meslektaşlarıyla karşı karşıya geleceklerini kaydetti.

SURİYE İLE SU EŞİT KULLANILACAK

Yer konusunda Türkiye’nin önerisinin değerlendirildiğini ifade eden Güler, “Onların da alternatifi var. Barajın akışının olacağı yer. Tam sınır üzerinde olacak. Dolayısıyla her iki yerde de eşit kullanım imkanı olacak” dedi.

Projenin tam bir dostluk projesi olduğunu dile getiren Güler, topografik çalışmaların değerlendirildiğini vurguladı. Mayıs ayında bunun netleşeceğini belirten Güler, daha sonra temel atma dahil, yapımla ilgili diğer çalışmalara da başlanılacağını sözlerine ekledi.

MISIR GAZINDA SON DETAYLAR GÖRÜŞÜLECEK

Mısır doğalgazı ile ilgili soruları da yanıtlayan Güler, iki gün sonra Mısırda, Suriyeli meslektaşlarının da katılacağı üçlü bir toplantı yapacaklarını dile getirdi. Güler, “Mısır gazının Türkiye’ye gelmesi için Tunus şehrinden Kilis’e kadar 230 kilometrelik bir hat var. Bu hattın yapımıyla ilgili en son detayı görüşeceğiz. Proje yürüyor” diye konuştu.

Ilısu Barajı’nın su ihalesiyle ilgili detayın görüşülmediğini açıklayan Güler, bunun ortak yapılacağını kaydetti. “Barajda iki tarafta eşit miktarda su altında kalacak” diyen Güler, imkanlardan eşit faydalanacağını belirtti.

ELEKTRİĞE ZAM YOK

IMF ile yapılan görüşmeler sonrasında KİT’lerin durumunun ne olacağı sorusu üzerine Güler, “KİT’lerin açığı yok. Zaten KİT’ler görev zararı ilan etmeden hem kendi yatırımlarını yapıyorlar hem de işletmeciliği kendi imkanlarıyla sürdürüyorlar. Dolayısıyla, burada çalışmalar normal seyriyle devam ediyor. Elektriğe zam yapılmayacak. Kesinlikle zam yok” dedi.

Hükümet, elektriğe 4 yılı aşkın zam yapmıyor. Zam yapılmadığı için, doğalgazdan elektrik üreten Elektrik Üretim Anonim Şirketi, gazı aldığı BOTAŞ'a borcunu ödeyemiyor. Bu nedenle BOTAŞ'ın alacakları 7 ila 9 milyar dolar düzeyinde değişiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious