Güler: Enerjide dışa bağımlılığımız azaldı

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son dönemde petrol ve doğalgaz aramalarına ağırlık verdiklerinin belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, Türkiye'nin yurt dışına bağımlılığını azaltacak önemli adımlar attıklarını söyledi.

6. Uluslararası Türkiye Petrol ve Doğalgaz Konferansı'nda konuşan Güler, Türkiye'nin içte ve dışta petrol ve doğalgaz aramalarına ağırlık verdiğini ve özellikle Batı Karadeniz ve Trakya'da doğalgaz kaynaklarına ulaştığını belirterek, "Akçakoca'daki çalışmalarımızı bitirdik ve Türkiye'nin yurt dışına bağımlılığını azaltacak önemli adımlardan birini attık" dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin uzun çalışmalar sonucunda kaynak bulduğu Akçakoca'da üretilen doğalgazın bu ay içinde ulusal doğalgaz sistemine verileceğini söyledi.

Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının karşılanmasında önemli projelerden biri olan Türkiye - Avusturya (nabucco) doğalgaz boru hattına altıncı ortak alınmasına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Güler, "Ayrıca, güzergahtaki ülkelerin de yan hatlarla projeden yararlanma isteği var; bu konuda da adımlar atılabilir" dedi. Güler, Türkiye'de yapılan boru hattıyla Nabucco hattının önemli bir bölümünün de tamamlanmış olduğunu vurguladı.

Konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattının yapımı için Rusya-Yunanistan ve Bulgaristan arasında bu ay içinde anlaşma imzalanmasıyla tarafların netleştiğini vurgulayarak, "Şu anda söyleyebileceğim hattın petrolle doldurulmasını garanti ettik fakat bu aşamada isim vermem mümkün değil" şeklinde konuştu.

Güler, Samsun-Ceyhan hattını kesinlikle yapacaklarını, bunun Türkiye açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Boş bir boru hattı yapacak değiliz. Bu hattın gerçekleşeceğini herkes görecek. Burada mutlaka ülkelerin projeye dahil olması gerekmiyor, ticari olarak petrolünü satmak isteyen şirketler de var" dedi.

Boğazlardaki tanker trafiğini azaltmak için yapılan ve günde 1 milyon varil kapasiteli Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattının geçen yıl faaliyete geçmesinden sonra Ankara, artan Karadeniz petrol taşımacılığında yeni bir güzergah olarak maliyeti 1.5 milyar dolar olarak hesaplanan Samsun-Ceyhan hattı'nı destekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious