Güler: Eski bilinenler yanlış

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 3 yıl önce Türkiye'deki elektiriğin pahalı olduğu iddialarının artık gerçek olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin şu anda AB'nin en ucuz doğal gaz ve elektriğini kullanan ülkelerden bir tanesi olduğunu bildirerek, ''zaman zaman şu ifade kullanılıyor; Türkiye dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyor. Bu laf 3 sene evvel doğruydu, söyleyenler de doğru söylüyordu. Fakat aynı lafı tekrar etmeleri yanlış. Çünkü fiyatlar değişti'' dedi. Güler, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) düzenlenen ''Türkiye'nin Enerji Stratejileri'' konulu toplantıda, Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği dev enerji projeleri sayesinde, dünya ölçeğinde enerji terminali ve koridoru haline geldiğini söyledi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan, Kerkük-Yumurtalık, Samsun-Ceyhan, Şahdeniz ve Nabuko gibi projelerin Türkiye'nin vizyon projeleri olduğunu belirten Güler, genellikle Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı olduğunun ifade edildiğini, ancak enerjinin Avrupa'ya taşınması açısından AB'nin Türkiye'ye daha fazla ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

-''CEYHAN BÖLGESİ, MUHTEŞEM BİR BÖLGE OLACAK''-

Güler, Türkiye'nin doğal gaz ya da petrol kaynaklarına sahip olmadığı için ''kaynak'' değil, ''geçiş coğrafyası'' üstünlüğünü ve avantajlarını ''enerji diplomasisi'' sayesinde kullanmaya çalıştığına değinerek, şöyle konuştu: ''Şimdi biz bunun enerji ticaretini de yapalım diyoruz. Ve enerji koridoruyken enerji terminali kavramını getirdik.

Ceyhan bölgesinde hem rafineri hem LNC terminali hem de belki petro-kimya tesisleri yapacağız. Ceyhan bölgesi muhteşem bir bölge olacak. Dünya enerjinin ağırlık merkezi Türkiye olacak. Belki de orada bir enerji borsası kuracağız.'' Güler, Türkiye'den daha ucuz elektrik kullanan ülkelerin Estonya, Letonya, Litvanya ve Bulgaristan gibi ülkeler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Şu anda 300 kilovatsaat kullanan herkese günde 5 ekmek katkıda bulunuyoruz. AB ortalaması 14,5 avro/cent, bizim de 7,9 avro/cent. Zaman zaman şu ifade kullanılıyor, basında da bunu görüyoruz. Türkiye dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyor. Bu laf 3 sene evvel doğruydu. Söyleyenler de doğru söylüyordu. Fakat aynı lafı tekrar etmeleri yanlış. Çünkü, fiyatlar değişti.''

-''DOĞAL GAZI UCUZA VERİYORUZ''-

Doğal gaz fiyatlarına da değinen Güler, bu alanda sadece Macaristan ve Estonya'nın Türkiye'den ucuz olduğuna dikkati çekerek, ''Biz şu anda otoprodüktörlere de kendi kullandığımız doğal gazdan yüzde 20 daha ucuz veriyoruz... Doğal gazı ve elektriği en ucuz kullanan ülkelerden bir tanesiyiz'' dedi. Güler, doğal gaz rakamlarının sanayiciye tam yansıtılmadığını dile getirirken, şöyle devam etti: ''Eğer, biz bunu tam yansıtmış olsaydık, çok daha zor durumda olurdunuz.

Konutta bunu yüzde 60 yansıttık, sanayide bunun yarısından daha azını yansıttık. Doğal gazda göreve geldiğimiz günden bu güne kadarki alış fiyatındaki artış yüzde 122 oldu. Dolarla alıyoruz, TL ile satıyoruz... Şu anda AB'nin en ucuz doğal gaz ve elektriğini kullanan ülkelerden bir tanesiyiz. Ayrıca, Ruslarla yaptığımız pazarlıkta da fiyatı düşürdük.

Aynı gazı 3 ayrı fiyattan alıyorduk ve burada 40 milyar metreküp gazı da kullanmasak da fiyatını ödüyorduk, bunu sırtımızdan sildik. Ondan dolayı kömür ve su santrallarına ağırlık verdik. Eski fiyatlara göre da BOTAŞ neredeyse karsız satış yapıyor. Biz hem vergimizi veriyoruz hem yatırımımızı yapıyoruz hem de zam yapmıyoruz. Doğal gazı dolarla alıyoruz, böyle olduğu halde size bunun yarısını yansıttık, tamamını yansıtmadık. Buna rağmen yine de yatırımlarımıza devam ediyoruz.''

-HİDROJEN ENERJİSİ-

Güler, hidrojen enerjisiyle ilgili politikalarının sorulması üzerine, şunları kaydetti: ''Hidrojen enerjisi geleceğin enerjilerinden bir tanesi, bu konuda çok yoğun çalışmalarımız var... Ama hidrojen enerjisinin ekonomik olarak kullanılması herhalde 10-15 sene alacak gibi görünüyor. Şu anda Zorlu da biz de Bor Araştırma Enstitüsü de hidrojeni laboratuvar ölçeğinde, hatta elektrik üretiminde kullanmaya başladık. Ancak ekonomikliği, yaygın kullanımı biraz daha zaman alacak.''

-BURSA'DAKİ PROJELER-

Bursa'daki Kozağacı Vadisi'nde kurulması planlanan kömür santraliyle ilgili bir soruya karşılık Güler, ''Orada zengin bir kömür yatağı var. Yani ya kömürden vazgeçeceğiz, bu işi yapmayacağız, ya da kiraz üreticilerini rahatsız etmeden yapacağız. Daha henüz kesinleşmedi ama etüd ediyoruz'' yanıtını verdi.

Güler, yenilenebilir enerji yatırımlarını özendirmek için her türlü desteği verdiklerini, iş adamlarının bu alana ilgisini beklediklerini ifade ederek, Bursalı yatırımcılara özellikle rüzgar enerjisi alanında yatırım yapmaları, hatta bir tribün fabrikası kurmalarını önerdi. Bu alanda 10-15 milyar dolarlık bir potansiyel bulunduğunu kaydeden Güler, iş adamlarından destek istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious