Güler: İstanbul depreme hazır değil

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul’un mevcut yapı stoğunun depreme hazır olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güler, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen “Bütünleşik Afet Riski Yönetimi” konulu uluslararası konferansta basın mensuplarının 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara depreminin 7. yıldönümünde bugüne kadar İstanbul’da depreme yönelik yapılan çalışmalara ilişkin sorularını yanıtladı.

“O tarihten beri hiçbir şey yapmıyoruz” gibi bir yaklaşımın doğru olmadığını ve bunun kimseyi de bir yere götürmeyeceğini ifade eden Güler, İstanbul’un yapı stoğuyla, alt yapısıyla, insanların bilinçlendirilmiş olup olmamasıyla yasal, idari ve teknik alt yapı boyutuyla bakıldığında, bütün bunları 1-2 yılda, 7 yılda 17 veya 27 yılda tümüyle yapmanın çok zor bir iş olduğunu, ama yapılması gereken de çok şeyler bulunduğunu söyledi.

Güler, yapılacak işlerin konsolide bütçeden bu işe ayrılacak pay veya vatandaşın bu işe vereceği katkılarla orantılı olduğunu bildirdi. Vatandaşın, depreme karşı tedbir alırken maliyetleri dışarıdan birisi ve devletin vereceği gibi bir beklenti içinde olmaması gerektiğine işaret eden Güler, “Devlete ait bir yapının sağlam olması yetmez. Sizin evinizin de, evinizin yanındaki evin ve tüm sokağın, mahallenin alt yapısıyla birlikte sağlam olması lazım” dedi.

Şu ana kadar kamu binalarının güçlendirilmesi çalışmalarında büyük yol alındığını, özellikle hastaneler ve eğitim binalarının buzdağının görünen yüzü olduğunu vurgulayan Güler, bir anda işin harekete geçtiğinin görüleceğini söyledi.

Güler, Dünya Bankasından 300 milyon Avro’luk kredi alınmasının son aşamaya geldiğini, bunu 500 milyon dolarlık yeni bir kredi imkanının takip edeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kredi, kamu binalarının güçlendirilmesi, acil bilgi sisteminin kurulması, mücadele kapasitesinin artırılması ve halkın bilinçlendirilmesine yönelik proje için harcanacak. Bugüne kadar kent genelinde 2400’e yakın kamu binası üzerinde çalışma yapıldı. Bunların birçoğunun güçlendirme projeleri hazırlandı. Yıkılıp yeniden yapılan binalar var. Güçlendirme işlemleri devam edenler var. Müşavirlik ihaleleri bitmiş, hemen ihaleye çıkmak üzere olan binalar var. Tabii ki, yetişmeye çalışıyoruz. Devletin yapabildiği kamu... Ama kentsel dönüşüm anlamında şahıslara düşen görevler de var.”

“YAPI STOĞUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ LAZIM”

Vali Muammer Güler, İstanbul’daki kentsel yapı stoğunun tümünü değiştirecek bir yaklaşımın henüz daha yapılamadığına inandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“İstanbul’un mevcut yapı stoğu depreme hazır değildir. Türkiye’nin yapı stoğu depreme hazır mıdır? Tabii ki, tümüyle değildir. Ama yapı stoğunun değiştirilmesi lazım. İstanbul’da yapı stoğunu buna uygun hale getirmek için de kenti tümüyle düzenleyebileceğiniz bir yeniden yapılanma ve dönüşüm projesine ihtiyaç var. Kentsel dönüşüm anlamında, ada bazında, büyük mahalleler bazında çalışmalar yapmak lazım. Bunu 1-2 senede yapmanız mümkün değil. Ama bir program var önümüzde. Ben istanbul’un bir 10 senelik trendde bunu başarabileceğine inanıyorum.”

Güler, afete karşı acil müdahale kapasitesinin artırılması, bilgi ve haberleşme sisteminin kurulması ve alt yapı itibarıyla şu anda çok iyi noktada bulunulduğunu, eskisi gibi bir dağınıklığın olmadığını söyledi. Vali Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile 16 Ağustos Çarşamba günü ortak basın toplantısı düzenleyerek yapılan çalışmalara ilişkin detaylı bilgi vereceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious